Czy mieszkania komunalne zamiast trafiać do mieszkańców, przeznaczane są teraz dla obywateli Ukrainy? ZGM wyjaśnia, że zasady gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym nie uległy zmianie.
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie i związanej z tym ucieczki ludności do Polski oraz innych krajów ościennych, w przestrzeni publicznej pojawia się wiele fałszywych informacji, których celem jest wzbudzenie niechęci do przyjezdnych ze wschodu. Jedną z nich jest ta, że przez zaopatrywanie uchodźców w mieszkania, obywatele Polski będą mieli do nich jeszcze bardziej utrudniony dostęp. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach, dementując tego rodzaju pogłoski, na swojej stronie opublikował oświadczenie.
– W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi lokowania uchodźców (z uwagi na konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy) w lokalach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice informuję, że nie uległy zmianie zasady gospodarowania gminnym zasobem określone w Uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice – przekazuje Bożena Kus, dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
⚠️W ostatnim czasie pojawiają się fałszywe i zmanipulowane informacje dot. pakietu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.
Mają one na celu tworzenie sztucznych podziałów w społeczeństwie, a zwłaszcza negatywnie nastawiać do uciekających przed wojną.
ℹ️ https://t.co/YC4YUp073e pic.twitter.com/n9nzTpt0Gf
— #WłączWeryfikację (@WeryfikacjaNASK) March 14, 2022
– Przypominam, że zgodnie z określonymi w uchwale zasadami o lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gliwice mogą ubiegać się osoby należące do wspólnoty samorządowej Miasta Gliwice (zamieszkujące w Gliwicach), niemające zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oraz spełniające określone kryteria dochodowe – kontynuuje dyrektorka ZGM.
Przypominam ponadto, że wyboru mieszkań do najmu, mogą dokonywać wyłącznie osoby, których nazwiska widnieją na listach osób do tego uprawnionych
– zaznacza Bożena Kus.
Wśród kryteriów ubiegania się o mieszkanie komunalne, oprócz tych przytoczonych wyżej przez dyrektorkę ZGM, magistrat wymienia również odprowadzanie podatku dochodowego w naszym mieście.
Obywatele Ukrainy – gdzie zapewniono im lokale?
Na terenie Gliwic działają miejskie punkty noclegowe dla obywateli Ukrainy. Miasto przygotowało ponad 200 miejsc w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek” przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, hostelu Malinowski City w Łabędach i sali w ZSP nr 3 na Trynku.
Po zapełnieniu tych miejsc obywatele Ukrainy będą kierowani także do sali gimnastycznej przy ul. Barlickiego 3, gdzie czeka 40 miejsc noclegowych.
Równolegle uchodźcy z Ukrainy znajdują też schronienie w prywatnych mieszkaniach, które oferują mieszkańcy.
Do 8 marca za pośrednictwem miasta nocleg znalazło 505 uchodźców. 204 osoby nocowały w miejskich punktach noclegowych, a 301 zostało skierowanych do osób prywatnych przez Punkt Pomocy Ukrainie. Nie wszystkie te osoby zostały w naszym mieście – niektóre korzystają z możliwości noclegu tylko przez jedną noc i jadą w dalszą drogę.
10 marca miasto informowało, że do Gliwic przyjęto (oficjalnie) ponad 600 przyjezdnych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
(żms)/ZGM, UM Gliwice
fot. 24gliwice.pl