Minister środowiska w Pławniowicach. „Mamy do czynienia z lokalną katastrofą, minimalizujemy straty”

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska przybyła w rejon katastrofy ekologicznej w Dzierżnie Dużym. Podczas spotkania z mediami podano informacje o pierwszych wynikach eksperymentu, jaki przeprowadzono w wodach Kłodnicy rejonie Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach.

 
Przypomnijmy, że w tym właśnie miejscu w celu neutralizacji złotej algi podano perhydrol, czyli nadtlenek wodoru. Badania nad skutecznością tej metody trwały przez kilka dni, począwszy od 13 sierpnia. Celem tych działań była redukcja liczebności komórek prymnesium parvumw wodach Kłodnicy i tym samym ograniczenie możliwości przedostania się dużych ilości toksycznego glonu do Odry (większość wód Kanału Gliwickiego wpływa do rzeki Odry poprzez rzekę Kłodnicę).

To, co tutaj robimy od wielu dni, ma na celu ograniczenie skutków katastrofy, która ma miejsce na zbiorniku Dzierżno Duże, tak aby nie zajęła swoim zasięgiem w większym zakresie kanału Gliwickiego, a przede wszystkim Odry

– powiedziała minister Hennig-Kloska.

Podczas badania pobrano około 7 tysięcy próbek i wykonano ponad 80 tysięcy testów na obecność algi w 11 punktach nad Odrą i również na Wiśle.

– We współpracy z IRŚ zamontowaliśmy 30 punktów monitoringu stałego, gdzie można 24 godziny na dobę sprawdzić poziom zasolenia, PH, temperaturę i natlenienie wody wzdłuż Odry. IMGW stworzył z nami system przewidywania zasolenia na 72 godziny do przodu, tak żebyśmy mogli przewidywać, prognozować i reagować lepiej na kryzysy jakie mamy dziś na zbiorniku Dzierżno Duże – przypominała tło eksperymentu wiceminister Urszula Zielińska.

Jak dodała, tym roku powstanie pierwszy kompleksowy plan budowy inwestycji w urządzenia odsalające tam gdzie są one zasadne. – Alga nie wzięła się tu znikąd. Złota alga jest tu przede wszystkim z powodu wysokiego zasolenia słodkowodnych rzek, dużej dostępności biogenów – mówiła wiceminister Urszula Zielińska.

Wykonywane przez naukowców metody stosuje się do „incydentalnego gaszenia pożaru”, incydentalnego radzenia sobie z problemem, natomiast naszym celem jest oczywiście poszukanie sposobów zmniejszenia zanieczyszczeń, które wpływają do takich zbiorników jak Dzierżno Duże, jak Kanał Gliwicki czy sama Odra

– podkreśliła minister Hennig-Kloska.

Według wstępnego raportu, eksperyment z użyciem nadtlenku wodoru spowodował zniszczenie komórek „złotej algi” i doprowadził do redukcji tego glonu z efektywnością na poziomie 90-99,9%.

Skutki katastrofy rosną

W niedzielę pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, Polskim Związkiem Wędkarskim, Państwową Strażą Rybacką oraz Wojskami Obrony Terytorialnej, wędkarzami i wolontariuszami także realizowali czynności w obrębie zbiornika Dzierżno Duże, skąd odławiano śnięte ryby.

18 sierpnia masa padłych zwierząt przekroczyła 101 ton (z samego Dzierżna), kolejne kilka ton ryb od początku pomoru (3 sierpnia) wyłowiono z IV sekcji Kanału Gliwickiego.

(żms)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
97 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze