W centrum handlowym Forum (ul. Lipowa 1) do 29 sierpnia można uczestniczyć w wystawie interaktywnej „Misja po Układzie Słonecznym”. To pierwsza tego typu w Europie koncepcja prezentująca w innowacyjny sposób planety, do których można nie tylko wejść, ale i przeżyć symulowane zjawiska, jakie panują na danej planecie.
Uczestnicy tej niezwykłej misji po Układzie Słonecznym mogą przekonać się m.in., jaka jest temperatura na Wenus, jak pachnie Uran, gdzie są największe cyklony w Układzie Słonecznym i z czego składa się Merkury. Dotknąć powierzchni Księżyca, zobaczyć „deszcz” na Wenus, wyeksplorować Marsa, poczuć ciśnienie na Jowiszu, zanurzyć się w chmurach Saturna i odwiedzić odległego Neptuna.
„Misja po Układzie Słonecznym” to wystawa polskiej produkcji, opracowana przez grupę popularyzatorów nauk ścisłych we współpracy z ekspertami uczelni wyższych, naukowcami i pasjonatami współpracującymi ze Stowarzyszeniem POLARIS–OPP, organizacji funkcjonującej od 27 lat.
Wystawa składa się z kompletu 10 namiotów planetarnych od 3 do 5 m średnicy. Każda z pneumatycznych planet jest omawiana przez koordynujących wystawę instruktorów.
Dodatkowo symulowanie zjawisk odbywa się przy aktywnym zaangażowaniu zwiedzających (wspólne uruchamianie urządzeń demonstracyjnych, wykonywanie eksperymentów, symulowanie warunków atmosferycznych czy wyjaśnianie nietypowych zjawisk z zadawaniem pytań).
Uczestnicy, przed wejściem do każdej z planet, przygotowują się do misji: zabezpieczają oczy okularami, czasami też zabezpieczają słuch lub zakładają modelowe hełmy. Każdy z uczestników otrzymuje specjalny voucher/bilet do numerowanych Misji po Układzie Słonecznym.
Nie ma ograniczeń wiekowych w zwiedzaniu wystawy, ale należy zapoznać się z indywidualnymi zasadami przed wejściem do każdej z planet, z uwagi na nietypowe efekty specjalne.
Wystawa jest ekscytującym doznaniem dla każdego: od dziecka po seniora. Nie obowiązują na nią zapisy. Wystarczy podejść do punktu obsługi wystawy przy scenie głównej w Forum, odebrać voucher/przydział do misji i poczekać, aż zbierze się grupa chętnych. Punkt działa w dni powszednie w godzinach 10:00 – 18:00; w weekendy w godzinach 12:00 – 20:00. W niedzielę wystawę można zwiedzać zewnętrznie z użyciem kodów QR i własnych smartfonów. Grupy zorganizowane powinny zgłaszać chęć wizyty z wyprzedzeniem.
Wystawa edukacyjna „Misja po Układzie Słonecznym” otrzymała patronat medialny od programu telewizyjnego „Astronarium” wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizję Polską, a także polski portal i czasopismo o kosmosie „Urania. Postępy astronomii”.