Carles Puyol, Lukas Podolski, Michał Żewłakow i Paweł Golański będą gośćmi organizowanych w naszym mieście mistrzostw świata w teqballu. Zawody, które rozpoczną się w środę, 8 grudnia, w hali Arena Gliwice, potrwają 4 dni. Wstęp wolny.
Będzie to IV edycja tego wydarzenia, po raz pierwszy organizowana w Polsce. Nie zabraknie na nim również Michała Listkiewicza, który od 2019 roku jest prezesem Polskiego Związku Teqball.
Stosunkowo nowy sport
Teqball to dyscyplina sportu, polegająca na odbijaniu piłki (nogami, ciałem lub głową) tak, by trafiła ona w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół, po stronie przeciwnika (lub zespołu przeciwników).
Sport ten wymyślony został w roku 2014 przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej: Gábora Borsányiego i Viktora Huszára. W rozgrywce walczą ze sobą albo dwaj zawodnicy, albo dwie zawodniczki, albo dwa zespoły (po dwie osoby: debel albo mikst), a używana jest piłka bardzo podobna do tej wykorzystywanej w tradycyjnej piłce nożnej. Stół natomiast jest trochę podobny do stołu do ping-ponga, ale nie jest płaski, tylko ma kształt wypukły – został specjalnie dla tej dyscypliny sportowej zaprojektowany, a jego wzór jest zastrzeżony patentowo (za wikipedia).
IV mistrzostwa świata
Mistrzostwa świata, to największa impreza teqball, która odbywa się cyklicznie, poczynając od 2017 roku. Wyjątkiem był ubiegły rok, kiedy z powodu pandemii COVID-19 nie udało się zorganizować czempionatu. Poprzednie edycje dwukrotnie gościły w Budapeszcie (2017 i 2019) oraz raz we francuskim Reims (2018).
Tym razem wybór padł na Polskę, oczywistego kandydata ze względu na swoją silną pozycję w świecie teqballu. Zarządzany przez byłego sędziego mistrzostw świata i prezesa PZPN Michała Listkiewicza Polski Związek Teqball zajmuje pierwsze miejsce w oficjalnym rankingu Międzynarodowej Federacji Teqball dla najszybciej rozwijających się i najlepiej prosperujących związków krajowych na świecie.
Polska znalazła się najwyżej w hierarchii, czego uhonorowaniem jest przyznanie jej prawa do organizacji najbardziej prestiżowego wydarzenia w pomarańczowym sporcie.
– Jesteśmy aktywni w teqballu od 2017 roku i jako jedni z pierwszych w Europie i na świecie zaczęliśmy rozwijąć ten sport. Pierwsze turnieje rozgrywaliśmy w niewielkiej hali szkolnej w podwarszawskiej Podkowie Leśnej, którą śmiało można nazwać kolebką polskiego teqballu i skąd wywodzi się wielu utytułowanych graczy. Dzisiaj, mamy zaszczyt być organizatorem mistrzostw świata w niesamowitej i ogromnej Arenie Gliwice. To najlepiej pokazuje tempo rozwoju i siłę teqballu – mówi Michał Listkiewicz.
Gliwice stały się domem dla polskiego, a w konsekwencji także dla światowego teqballu pod koniec października, kiedy odbyły się tu czwarte mistrzostwa Polski. Od tego momentu sytuacja potoczyła się dynamicznie, a krajową czołówkę lada dzień zastąpi ta światowa, która zjedzie się z czterech kontynentów, aby walczyć o najwyższe laury.
W wydarzeniu weźmie udział blisko 150 zawodniczek i zawodników z ponad 30 krajów. Zawody rozegrane zostaną w pięciu formułach: singlu i deblu mężczyzn oraz kobiet, a także w deblu mieszanym.
Za głównych faworytów do zgarnięcia największej ilości złotych krążków uchodzą Węgrzy, Serbowie i Rumuni. Czołówkę uzupełnia Polska, Francja, Brazylia i Stany Zjednoczone.
W drużynie Biało-Czerwonych największych szans na medal można upatrywać w kategorii singlowej i Adrianie Duszaku, który w latach ubiegłych dwukrotnie stawał na podium mistrzostw świata. W 2018 roku wywalczył brąz, z kolei rok później sięgnął po srebro. Duże nadzieje wiąże się też z męskim deblem w składzie Duszak – Bartłomiej Frańczuk. Reprezentujący Warszawski TEQ Club zawodnicy grają ze sobą od dłuższego czasu i są zdecydowanie najlepsi na krajowym podwórku. Nie raz udowowdnili, że potrafią rywalizować jak równy z równym z najlepszymi drużynami na świecie.
Mocny duet w deblu mieszanym stanowić będzia para Ewa Kamińska – Patryk Kamiński, którzy z dużą przewagą wygrali ubiegłoroczne eliminacje na teqballowy mundial. Polska singlistka Paulina Łężak także nie powinna mieć problemów z zakwalifikowaniem się do fazy pucharowej, gdzie o wejściu do strefy medalowej może zadecydować jeden mecz. W deblu kobiet wystąpią Agnieszka Rybicka i Aleksandra Orzechowska z klubu Podkowa Teqball Club, zwyciężczynie mistrzostw Polski. W tej kategorii można spodziewać się wyrównanego poziomu i stosunkowo małej liczby drużyn, dlatego finał jest sprawą otwartą.
Gośćmi wydarzenia będą wielcy ze świata piłki nożnej. W piątek i sobotę kibice będą mieli okazję spotkać się z Carlesem Puyolem – ambasadorem teqballu, byłym kapitanem FC Barcelony, mistrzem świata i Europy z reprezentacją Hiszpanii. Na zawodach pojawi się także inny mistrz świata, były reprezentant Niemiec Lukas Podolski. W wydarzeniu wezmą również udział byli reprezentanci Polski – Michał Żewłakow i Paweł Golański, a także wspomniany już Michał Listkiewicz.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Harmonogram wydarzenia
7.12.2021, 16:30-18:00 Konferencja prasowa
8.12.2021, 9:00-19:00 Kwalifikacje
9.12.2021, 9:00-19:30 Kwalifikacje
10.12.2021, 15:30-18:30 Mecze o 3. miejsce i finały w singlu kobiet i mężczyzn
11.12.2021, 16:10-20:10 Mecze o 3. miejsce i finały w deblu i deblu mieszanym kobiet i mężczyzn
(żms)
fot. Arena Gliwice (FB)