Chociaż od kilku lat nie ma już obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej, młodzi ludzie nadal po wezwaniu muszą stanąć przed komisją kwalifikacyjną.
Pierwsze wezwania gliwiczanie otrzymają w drugiej połowie lutego. Codziennie w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gliwicach będzie się musiało stawić około 30 osób.
Dla gliwiczan komisje kwalifikacyjne odbędą się w okresie od 6 marca do 12 kwietnia, dla mieszkańców powiatu gliwickiego kwalifikacja wojskowa ruszy nieco wcześniej – od 1 lutego i potrwa do 2 marca.
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności osób do czynnej służby wojskowej, wstępnego przeznaczenia osób do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony, założenia ewidencji wojskowej oraz rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej. Jest to zatem sposób na promocję uruchamianych od niedawna na terenie całej Polski oddziałów Obrony Terytorialnej.
Do stawienia się na komisji kwalifikacyjnej wezwani zostaną mężczyźni urodzeni w 1998 roku, a także z roczników 1993 ? 1997, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Osoby urodzone w latach 1996 ? 1997, uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, również będą musiały pojawić się w WKU.
Kwalifikacji wojskowej podlegają też kobiety urodzone w latach 1993-1998, posiadające wykształcenie przydatne do czynnej służby wojskowej, bądź będące w trakcie jego uzyskiwania. Chodzi tu przede wszystkim o studentki i absolwentki wydziałów medycznych, weterynarii a także psychologii.
Na komisję mogą stawić się także osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Co grozi za niestawienie się na komisji?
W przypadku planowanego niestawienia się na kwalifikację wojskową, najlepiej jest to zgłosić wraz z uzasadnieniem, a także dostarczyć dokumenty potwierdzające przyczynę nieobecności. W kolejnym roku zostanie ponownie wysłane wezwanie na komisję. Jeżeli zaś osoba w wieku kwalifikacyjnym będzie celowo unikać przybycia do WKU, wówczas może mieć problemy, takie jak grzywna lub pozbawienie wolności.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek zlecić doprowadzenie marudera przez policję albo nałożyć grzywnę. W razie dalszego unikania komisji wojskowej, sprawa trafi do prokuratury. Za uchylanie się od obowiązku stawiennictwa w WKU można usłyszeć zarzuty, za które grozi kara nawet dwóch lat ograniczenia wolności.
Jeżeli chodzi o przypadki niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, w 2016 r. przytrafiło się to 62 osobom. 53 razy wszczęto postępowania wyjaśniające (3 osoby przebywały w areszcie, 6 osób zgłosiło czasowy wyjazd za granicę). W wyniku postępowań 9 osób zostało wymeldowanych, 15 zgłosiło czasowy wyjazd za granicę
– informuje Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Janusz Górecki.
W pozostałych przypadkach uznano, że nie wystąpiły przesłanki dające podstawę do nałożenia sankcji przewidzianych we właściwych przepisach. Także przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej i wojskowy komendant uzupełnień nie wystąpili z takimi wnioskami.
Ile osób w tym roku?
W 2017 roku Prezydent Miasta Gliwice roześle 813 listów do potencjalnych kandydatów na żołnierzy. W ubiegłym roku wezwań było niewiele więcej, bo 824. Natomiast Starostwo Powiatowe już zaproszenia rozesłało. W tym roku do WKU będzie się musiało pofatygować 621 mężczyzn okolicznych miejscowości.
Również kobiety podlegają kwalifikacji wojskowej w naszym mieście. W 2016 wezwano 11, a w 2017 obowiązek ten będzie dotyczył 8 gliwiczanek. Spoza Gliwic, do Wojskowej Komendy Uzupełnień, zostało wezwanych 11 kobiet.
(żms)
Podczas kwalifikacji wojskowej, komisje lekarskie wydają orzeczenia o zaliczeniu do jednej z poniższych kategorii zdolności do służby wojskowej na podstawie badań, przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład tej komisji.
Kategoria „A”– zdolny do czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej;
Kategoria „B” – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii „A”, w czasie pokoju;
Kategoria „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju;
Kategoria „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.