Odwołane koncerty, seanse oraz transmisje operowe i baletowe, a co za tym idzie – duże straty finansowe.
„Scena Bajka – Kino Amok” co najmniej do końca roku będzie funkcjonować tylko w ograniczonym wymiarze. Uszkodzona duża sala, na której odbywały się najważniejsze wydarzenia, zagraża bezpieczeństwu widzów i czeka ją remont.
W trakcie jednego z seansów filmowych, wyświetlanego w dużej sali Kina Amok, z podwieszenia sufitu odpadły dwie płyty akustyczne.
Jedna z nich wbiła się w fotele w ostatnim rzędzie – na szczęście nie siedzieli tam widzowie. Po konsultacji ze specjalistami, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego – który sprawuje pieczę nad obiektem, podjął decyzję o natychmiastowym zamknięciu sali.
Jak wykazały przeprowadzone ekspertyzy – firma, która 3 lata temu przeprowadzała prace remontowe w tym miejscu wykonała zwykłą fuszerkę.
– Ekspertyza analizuje różnice pomiędzy projektem opracowanym przez Pracownię Architektoniczną MEZZANINO, a stanem istniejącym, którego wykonawcą była firma DIWAL. Autor ekspertyzy wskazuje na bardzo poważne odstępstwa od projektu oraz niezgodności dokumentacji powykonawczej ze stanem faktycznym. Zastosowane przez wykonawcę modernizacji ? firmę DIWAL – płyty akustyczne są
nieodpowiednie, niezgodne z projektem i zamontowane niewłaściwie (brak mocowań mechanicznych) – twierdzi dyrekcja Gliwickiego Teatru Muzycznego.
Co więcej, prof. dr hab. inż Jan Kubica z Katedry Inżynierii Budowlanej Politechniki Śląskiej, który opracował ekspertyzę, stwierdził, że odpadnięciem grożą także pozostałe płyty dźwiękochłonne zamocowane na suficie.
Przy okazji przeprowadzonych oględzin okazało się, że z pozostałej części budynku można korzystać bez przeszkód.
– Tutaj nie stwierdzono żadnych odstępstw. Prace budowlane zostały wykonane prawidłowo, zgodnie z projektem – informuje Gliwicki Teatr Muzyczny.
Obecnie na małej sali Kina Amok odbywają się seanse dla seniorów i dzieci. Wyświetlane są tam również filmy z aktualnego repertuaru – mała sala mieści jednak tylko 40 osób. Duża mieściła ponad 340.
– Zawieszone zostały natomiast transmisje oper i baletów cieszące się ogromną popularnością. Jesteśmy w kontakcie z Metropolitan Opera oraz Teatrem Bolszoj i mamy zgodę na to, by spektakle, których kino AMOK nie może realizować w 2013, odbyły się w kolejnych miesiącach roku 2014 w ramach spektakli na bis – informuje Kino Amok.
Ci widzowie, którym takie rozwiązanie jednak nie odpowiada, mogą zwrócić zakupione wcześniej bilety i karnety.
Teraz dużą salę czeka ponowny remont.
Dyrekcja Gliwickiego Teatru Muzycznego zapowiada również, że do odpowiedzialności pociągnięci zostaną winni całej sytuacji:
– (…) GTM będzie na drodze prawnej prowadził roszczenia odszkodowawcze w stosunku do winnych awarii. Sprawą prokuratury będzie ocena odpowiedzialności za narażenie życia i zdrowia osób przebywających w sali oraz poniesionych strat majątkowych.
Awaria w dużej sali Kina Amok miała miejsce bezpośrednio po uzyskaniu przez to
kino prestiżowej nagrody Instytutu Sztuki Filmowej. Kino zostało uznane za najlepsze w Polsce.
Przypomnijmy. Remont budynku, w którym znajdują się scena Bajka i kino Amok zakończono w 2009 roku. Zmianie uległa wtedy konstrukcja budynku, wymieniono wszystkie instalacje, a dawna sala kinowa zyskała nowoczesny charakter. Obiekt dostosowano do obowiązujących przepisów PPOŻ. i BHP. Budynek dawnego kina Bajka został zakupiony, wyremontowany i przystosowany do nowej funkcji przez miasto. Koszt remontu placówki wyniósł 9,5 miliona złotych. (kk)