Może być drożej, ale bez dzikich wysypisk. Od lipca spore zmiany „w śmieciach” (TV)

Czekają nas wyższe opłaty za wywóz śmieci, a jednocześnie finansowa zachęta do ich segregacji.

Od lipca funkcjonować będzie nowy system, w ramach którego to gmina ma obowiązek zorganizowania odbioru odpadów.

Obecnie właściciele domków jednorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek posiadania umowy na wywóz śmieci z jedną z obsługujących rejon firm.

[flashvideo file=”http://www.24gliwice.pl/tv/20130304_smieci2.flv” /]

To sprawiało, że nie wszyscy decydowali się na ich zawarcie, w konsekwencji śmieci lądowały na dzikich wysypiskach. Teraz zapłacić będzie musiał każdy, a pieniądze trafią do kasy miasta, które za pośrednictwem wybranej w przetargu firmy będzie odpowiadało za ich wywóz.

– Każdy właściciel nieruchomości będzie miał obowiązek złożyć deklarację do urzędu, wyliczyć opłaty za odpady i wpłacać je już w urzędzie – informuje Agnieszka Skoczylas – Inspektor Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych gliwickiego magistratu.

Znowelizowana ustawa daje gminom do wyboru aż cztery możliwości naliczania opłat.
– Od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, od ilości zużytej wody w danej nieruchomości, od ilości metrów powierzchni użytkowej i czwarta – od gospodarstwa domowego – tłumaczy Agnieszka Skoczylas.

Żeby zmiany mogły wejść w życie, gliwicka Rada Miejska musi podjąć decyzję o sposobie naliczania opłat.

Projekt uchwały zakładający wysokość opłat uzależnioną od powierzchni nieruchomości trafił już pod obrady w grudniu, ale nie spotkał się z aprobatą radnych.

Temat wróci więc na sesję, i tym razem radni będą musieli podjąć decyzję, bo czasu pozostało niewiele.

Jaka metoda naliczania opłat będzie obowiązywała w Gliwicach, będzie wiadomo więc po uchwaleniu jej przez radnych. Dla przykładu, w Zabrzu, przyjęto metodę opłat uzależnioną od ilości osób zamieszkujących nieruchomość (w tym również dzieci).

Podatek śmieciowy ma zachęcić mieszkańców do segregacji odpadów.
– Znowelizowana ustawa zobowiązuje gminy do przyjęcia dwóch stawek opłat – dla osób, które będą segregować odpady stawka będzie niższa – dodaje Agnieszka Skoczylas.

W Zabrzu ustalono je na poziomie 9,85 zł od osoby za śmieci posegregowane i 13,85 od osoby za śmieci bez segregacji.
Co istotne, z przepisów wynika, że gmina nie może zarabiać ani dopłacać do wywozu śmieci.
– Nowe przepisy obowiązywać będą od 1 lipca, do tego więc czasu, wszyscy gliwiczanie, którzy mają zawarte umowy na odbiór odpadów powinni je wypowiedzieć z zachowaniem odpowiedniego terminu, żeby nie płacić podwójnie – dodaje Agnieszka Skoczylas.

Zmiany nie będą dotyczyły nieruchomości niezamieszkałych, tzn. firm, lokali użytkowych i instytucji.

W tych przypadkach obowiązują „stare” zasady wywozu odpadów.

„Podatek śmieciowy” może się również przyczynić do zmniejszenia ilości dzikich wysypisk w mieście. Dotychczas, właściciele domków jednorodzinnych płacili za wywóz odpadów w zależności od ich ilości. Po zmianach, opłata comiesięczna będzie niezależna od ilości wytworzonych odpadów.

Katarzyna Klimek