Jest szansa dla zabytku. Znalazły się środki na remont Kaplicy Gallego

Sprawa remontu zabytkowej kaplicy cmentarnej na terenie dawnego Szpitala Zakaźnego ma szansę na pozytywny finał.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych rozpisał przetarg na odrestaurowanie kaplicy Gallego wraz z remontem dachu.

Pierwsze zapowiedzi remontu niszczejącej kaplicy cmentarnej przy ul. Kozielskiej 8 pojawiły się cztery lata temu. Wówczas miejski konserwator zabytków poinformował nas o zleconym programie konserwatorskim kaplicy oraz o funduszach zarezerwowanych na inwestycję w 2011 roku. Kilka miesięcy później okazało się, że sprawy formalne opóźnią zapowiedziany remont. Gdy w ubiegłym roku zapytaliśmy o remont Marka Jarzębowskiego, rzecznika prasowego prezydenta Gliwic, okazało się, że przeszkodą w przeprowadzeniu remontu są wysokie koszty.

Odrestaurowanie obiektu oszacowano na przeszło milion złotych.

Do sprawy powróciliśmy w kwietniu tego roku, jednak wszelkie nadzieje na długo wyczekiwany remont wydawały się płonne.

– Kaplica jest odpowiednio zabezpieczona, co pozwala uniknąć dalszego jej niszczenia. W najbliższym czasie nie planuje się rozpoczęcia renowacji kaplicy – informowała nas wtedy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych gliwickiego magistratu.

Wszystko wskazuje jednak na to, że remont XVIII-wiecznego obiekt jest całkiem realny. W ostatnich dniach Miejski Zarząd Usług Komunalnych, któremu obiekt został przekazany w trwały zarząd, ogłosił przetarg na modernizację kaplicy Gallego. Jak tę diametralną zmianę stanowiska komentują w MZUK, podlegającym pod magistrat?

– Widocznie wtedy nie było przewidzianych pieniędzy na remont, a teraz nam przyznano dodatkowe środki, więc możemy rozpisać przetarg. Naprawdę zależy nam na odrestaurowaniu tej kapliczki. Każdy taki budynek to pewnego rodzaju pamiątka – takie obiekty należy pielęgnować i dbać o nie – komentuje Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy MZUK.

Co ma zostać wykonane w ramach robót? W niszczejącym budynku zostanie wykonana pionowa i pozioma izolacja fundamentów. Wykonawca remontu przeprowadzi także rozbiórkę murów oraz sklepienia, które zostaną objęte pracami konserwatorskimi.

Wykonana zostanie również posadzka z płyt granitowych oraz stolarka okienna i drzwiowa.

Najbardziej kluczowy jest jednak remont więźby dachowej wieżyczki – przeciekający dach obecnie jest tylko prowizorycznie przykryty.

Co ciekawe, nie tylko zabytkowa kapliczka przejdzie metamorfozę.

Na nowo ma zostać także zagospodarowany park, w którym znajduje się kaplica Gallego.

Park ma powierzchnię około 0,4 hektara i jeszcze nie doczekał się swojej nazwy – starsi pracownicy dawno Szpitalu Zakaźnego, sąsiadującego z parkiem, nazywają go potocznie „parkiem za zakaźnym”.

Kaplica cmentarna od ponad dwustu lat związana jest z Gliwicami.

W 1792 roku, na terenie obecnego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Kozielskiej wybudowano cmentarz, na którym spoczęli wybitni mieszkańcy Gliwic ? m.in. pułkownik Alfons von Boddien, dowódca 2. Królewskiego Pułku Ułanów oraz Bartolomaus Galli, przedstawiciel włoskiego rodu, który osiedlił się na Górnym Śląsku. Rodzina Galli zajmowała się handlem winem i korzennymi przyprawami.

– I tu właśnie na krypcie ojca, około roku 1800, jego syn ? Franz ? wybudował kaplicę cmentarną – informuje Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy.

Stąd też nazwa kaplicy Gallego, obecnie funkcjonująca w oficjalnej dokumentacji. Niestety, po wojnie doszło do stopniowej degradacji obiektu, w efekcie budynek popadł w ruinę. Nie przetrwał również cmentarz.

(mpp)