Na czym polega restrukturyzacja firmy?

pixabay.com

Prowadzenie firmy nie zawsze wiąże się z dużymi dochodami i szybkim wzrostem bogactwa. W dobie niestabilnego rynku nietrudno o popadnięcie w długi. Czy w takiej sytuacji, jedyne co pozostało przedsiębiorcy to wyprzedanie majątku przez komornika i zamknięcie działalności? Niekoniecznie. Dowiedz się, czym jest restrukturyzacja firmy i jakie są jej rodzaje. 

 

  1. Restrukturyzacja firmy — czym jest?
  2. Rodzaje restrukturyzacji firmy
  3. Postępowanie o zatwierdzenie układu
  4. Przyspieszone postępowanie układowe
  5. Postępowanie układowe
  6. Postępowanie sanacyjne

Pogorszenie sytuacji finansowej firmy nie oznacza konieczności wyprzedaży całego majątku czy ogłaszania upadłości. Sprawdź, jak restrukturyzacja działalności może uratować przedsiębiorstwo. 

Restrukturyzacja firmy — czym jest?

Zastanawiasz się, na czym polega restrukturyzacja firmy? To szereg działań, które ma na celu poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a przy tym zaspokojenie żądań wierzycieli. W ramach tego procesu specjaliści biorą pod uwagę sposób funkcjonowania firmy, pracowników, majątek, długi, oprocentowanie, harmonogram rat, a także należności. Ponadto pozwala to na renegocjację zobowiązań i optymalizację wydatków. Restrukturyzacja firmy to działania, które mają naprawić funkcjonowanie działalności i przywrócić opłacalność. To proces usankcjonowany prawnie, a informację o nim są jawne. W efekcie postępowanie restrukturyzacyjne pozwala na uniknięcie upadłości i kontynuowanie prowadzenia firmy. Restrukturyzacji może być poddana jednoosobowa działalność gospodarcza — więcej o tym procesie dowiesz się tutaj. JDG to nie jedyny podmiot, który podlega takiemu działaniu. Kliknij i zobacz, jak wygląda restrukturyzacja spółki. 

Rodzaje restrukturyzacji firmy 

Warto wiedzieć, że postępowanie restrukturyzacyjne może mieć kilka przebiegów. Wyróżnia się cztery rodzaje tego procesu, które są przewidziane w Ustawie Prawo Restrukturyzacyjne z dnia 15 maja 2015 roku.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Postępowanie o zatwierdzeniu układu polega na zawarciu umowy z ekspertem zajmującym się prawem restrukturyzacyjnym, który sprawuje nadzór nad działaniem przedsiębiorstwa. Właściciel firmy podczas tego procesu jest zobowiązany do dostarczenia spisu wierzytelności. Na podstawie tych informacji opracowywany jest plan restrukturyzacji i przygotowanie propozycji układowych. Następnie przeprowadzane jest głosowanie wierzycieli nad dokumentem. Kolejny krok polega na przekazaniu przez właściciela firmy lub osoby reprezentującej go układu do sądu, gdzie będzie zatwierdzony lub odrzucony. Jeśli dojdzie do zaaprobowania postanowień dokumentu, to zostanie on ogłoszony przez nadzór. Zwykle w tym celu wiele dłużników sięga po pomoc do licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, który wesprze w opracowaniu skutecznego planu oddłużającego i przywracającego poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Po ogłoszeniu układu zawieszone są istniejące postępowania egzekucyjne, a także uniemożliwia wszczęcie nowych. Oznacza to zakaz licytacji majątku zadłużonego.  Restrukturyzacja przedsiębiorstwa chroni także firmę przed wypowiedzeniem kluczowych umów dotyczących np. najmu lokalu czy dostarczania prądu. Warto jednak wiedzieć, że dopiero dostarczenie spisu wierzytelności umożliwia dłużnikowi zawarcie układy. Istotny jest także charakter tych należności. Jedynie 15% ze wszystkich wierzytelności może mieć charakter sporny. 

Przyspieszone postępowanie układowe

To rodzaj uproszczonego postępowania układowego. Rozpoczyna je zadłużony, składając wniosek do sądu. Do dokumentu należy dołączyć opłatę w wysokości 1000 zł, spis wierzytelności, a także plan restrukturyzacyjny. Podobnie jak w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu, zadłużony otrzymuje ochronę przed licytacjami komorniczymi i nowymi postępowania egzekucyjnym. Te, które zostały zapoczątkowane przed przyśpieszonym postępowaniem, ulegają zawieszeniu. Natomiast wraz z ochroną dłużnika, restrukturyzacja firmy służy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Zawarcie układu obliguje właściciela przedsiębiorcy do spłaty zobowiązań wraz z ustalonym harmonogramem. 

Postępowanie układowe

W tej formie dłużnik może renegocjować warunki spłaty długów i starać się o umorzenie dodatkowych obciążeń. Podobnie jak w przypadku innych postępowań, wysokość wierzytelności spornych nie może przekraczać 15%. 

Postępowanie sanacyjne

W przypadku postępowania sanacyjnego dochodzi zarówno do większej ochrony zadłużonego, jak i mocniejszego nadzoru. Ta restrukturyzacja przedsiębiorstwa uchyla nie tylko trwające dotychczas egzekucje komornicze, ale również doprowadza do odzyskania części zajętych środków do masy sanacyjnej, jeśli te nie zostały przekazane wierzycielom. W tym procesie istotna jest nie tylko renegocjacja i spłata długów, ale także wdrożenie kompleksowego planu naprawczego działania całej firmy. 

O plusach i minusach restrukturyzacji firmy dowiesz się więcej tutaj. Ten proces pozwala na uniknięcie upadłości, a przy tym uratowanie prowadzonego biznesu. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to także sposób na spłacenie swoich długów i uwolnienie się od widma egzekucji komorniczej oraz licytacji majątku. 

materiał partnera | informacja