Na czym polega skala Tannera?

Najbardziej skuteczną skalą oceny dojrzałości płciowej jest skala Tannera. Umożliwia precyzyjną dokumentację postępów związanych z tym okresem, takich jak cechy morfologicznych, budowa ciała czy wzrost. Dzięki temu łatwiej można wykryć ewentualne nieprawidłowości. Nieco inne wytyczne brane są pod uwagę w przypadku dziewcząt i chłopców. Co warto wiedzieć o skali Tannera?

 
Jednym z niezawodnych narzędzi określających stadium dojrzałości płciowej na podstawie cech fizycznych jest skala Tannera. Od wielu lat stosują ją pediatrzy w celu klasyfikacji zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Składa się z dwóch wersji dedykowanych dla poszczególnych płci, z czego obie obejmują V etapów. U młodych kobiet duże znaczenie ma ocena wyglądu piersi i okolic łona, zaś u chłopców wielkość prącia, jąder oraz owłosienie łonowe.

Skala Tannera – jakie jest zastosowanie badania?

Skala Tannera zwykle wykorzystywana jest w gabinetach pediatrycznych i szkolnych gabinetach lekarskich, gdzie przeprowadzane są regularne bilanse u młodych osób. Wykonuje się je w celu monitorowania rozwoju płciowego u młodzieży i wczesnego wykrywania ewentualnych nieprawidłowości. Lekarze pod uwagę biorą głównie cechy morfologiczne będące odzwierciedleniem zmian zachodzących w organizmie. Z tego względu stanowią one skuteczny sposób na poznanie bieżącego stanu związane z dojrzewaniem, a także ogólnym rozwojem dziecka.

Badanie przy pomocy skali Tannera ma na celu ocenę zarówno owłosienia płciowego, jak i stopnia rozwinięcia narządów płciowych u chłopców czy piersi u dziewczynek. Dodatkowo zawsze dokonywane są pomiary tempa wzrostu. Przeprowadzanie takich regularnych kontroli ma duże znaczenie w procesie diagnostycznym opóźnionego, a także przedwczesnego lub zbyt intensywnego pokwitania. Poza tym skala Tannera ma również swoje zastosowanie w sądownictwie. Czasami wykorzystuje się to narzędzie w celu wstępnego badania wieku nieletnich na zdjęciach i nagraniach związanych z pornografią dziecięcą.

Skala Tannera u chłopców i dziewcząt

W przypadku chłopców skala Tannera obejmuje pięć etapów. Pierwszy jest przed dojrzewaniem i przypomina okres dziecięcy – brak owłosienia, jądra o wielkości 2,5 centymetra oraz odpowiednie proporcje moszny i prącia. W kolejnych etapach ulegają one powiększeniu, a owłosienie staje się coraz gęstsze. W ostatnim etapie pełnej dojrzałości płciowej następuje całkowity rozwój narządów płciowych, które od tej pory są takie, jak u dorosłego mężczyzny. Owłosienie zwykle występuje też na udach.

U dziewczynek podobnie jak u chłopców skala Tannera dzieli się na pięć stopni. W pierwszej kolejności brodawki piersiowe są nieznacznie uwypuklone, a w okolicy łonowej brak jest jakiegokolwiek owłosienia. W kolejnych etapach brodawki ulegają stopniowemu zwiększeniu, a wraz z nimi zaobserwować można też rozwój piersi. Dodatkowo w okolicy łonowej powoli rozwijają się włosy. W późniejszym czasie brodawki tworzą kolejne uwypuklenia. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości płciowej dochodzi do pełnego zaokrąglenia piersi i całkowitego rozwoju owłosienia, które nierzadko widoczne jest też na udach.

(materiał partnera)