Na liście szpitali, które znalazły się w sieci NFZ, nie ma placówki przy Radiowej. „Będziemy się odwoływać”

Mimo apelu radnych wysłanego do ministerstwa zdrowia, placówka specjalizująca się w leczeniu pacjentów po udarze oraz z problemami neurologicznymi nie została wpisana na listę sieci szpitali. Teraz jego finansowanie staje pod znakiem zapytania.

Władze miasta proponowały, aby szpital przy ulicy Radiowej został wciągnięty do miejskiej spółki zarządzającej już obiektami na Kościuszki i Zygmunta Starego.

Gdyby zarząd spółki zgodził się na włączenie oddziałów szpitala do struktur szpitala miejskiego utracilibyśmy akredytację ministerstwa zdrowia, na którą wszyscy wspólnicy bardzo aktywnie pracowali

– komentuje tę decyzję prezes spółki Vito-Med, Przemysław Gliklich.

Jak informuje Gliklich, szpital zamierza się skutecznie odwoływać od decyzji ministerstwa. Niezależnie od tego, będzie startować w konkursie i starać się o uzyskanie kontraktu, co nie daje placówce gwarancji zachowania ciągłości finansowania.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Przez ponad 10 lat istnienia, do momentu wejścia w życie Ustawy o sieci szpitali, placówka sukcesywnie się rozwijała, obsługując rocznie w swoich oddziałach ponad 4 tys. pacjentów. [/perfectpullquote]

Poczyniono inwestycje – ponad 4 mln zł w remont budynków szpitalnych i ponad 1,5 mln zł w nowoczesny sprzęt medyczny oraz wyposażenie pomieszczeń. Jakość usług świadczonych przez personel Vito-Medu potwierdza przyznana w 2015 roku akredytacja ministra zdrowia.

Dlaczego tworzona jest sieć szpitali?

Sieć szpitali ma usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w tych placówkach. Pozwoli to na zoptymalizowanie liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwi lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Te placówki, które znalazły się na liście, będą miały zagwarantowane finansowanie, pozostałe będą musiały starać się o kontrakty z NFZ.

W Gliwicach w sieci szpitali znalazły się Szpital Miejski nr 4 (skupiający placówki przy ulicy Zygmunta Starego 20 oraz Kościuszki 29), Szpital Wielospecjalistyczny oraz Centrum Onkologii.