Na styku Gliwic i Szałszy, w ciągu ul. Tarnogórskiej, powstanie skrzyżowanie sterowane sygnalizacją świetlną, a także chodniki dla pieszych i przejścia. Roboty budowlane obejmą odcinek ulicy o długości około 400 m. GDDKiA wyłoniła już wykonawcę prac.
Ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetarg dotyczył poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniu w ciągu DK78 w Szałszy (pow. tarnogórski). Najkorzystniej wykonanie zadania wyceniła firma Gramar z Lublińca, przesyłając ofertę na kwotę blisko 4 mln zł.
– Umowa obejmuje wykonanie projektu przebudowy, uzyskanie niezbędnych dokumentów i decyzji administracyjnych, na podstawie których wykonawca zrealizuje roboty budowlane na odcinku o długości ok. 400 m. To kolejna inwestycja z rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej – informuje GDDKiA.
Na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 78 z ul. Ptasią oraz Zwycięstwa w Szałszy, tuż przy granicy tej miejscowości z Gliwicami, powstanie sygnalizacja świetlna wraz z infrastrukturą dla pieszych.
– Skrzyżowanie będzie rozbudowane o pasy do skrętu w lewo na drodze krajowej, a konstrukcja nawierzchni zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń do 11,5 tony na oś. Aby zwiększyć widoczność w tym rejonie, płyta skrzyżowania zostanie oświetlona. Powstaną także dwie zatoki autobusowe na północno-wschodnim wlocie DK78. Wybudujemy również system odwodnienia terenu, w tym rowy drogowe i kanalizację deszczową – kontynuuje Dyrekcja.
Oprócz tego inwestycja obejmuje budowę oświetlenia na czterech przejściach dla pieszych, jednym istniejącym oraz trzech nowych. Na ul. Tarnogórskiej, stanowiącej północno-wschodni wlot DK78, zaprojektowana zostanie nowa lokalizacja istniejącego przejścia dla pieszych. Powstanie tam dodatkowo oświetlenie strefy przejściowej. Nowe lokalizacje przejść powstaną na ul. Ptasiej, Zwycięstwa oraz Tarnogórskiej. Całość prac zwieńczy korekta oznakowania poziomego i pionowego.
Na rozpoczęcie prac trzeba jeszcze poczekać
Przy braku odwołań w procedurze przetargowej, podpisanie umowy powinno nastąpić pod koniec września br.
– Wykonawca będzie miał sześć miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej oraz sześć miesięcy na uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych pozwalających na rozpoczęcie prac. Całość prac budowlanych powinna zakończyć się w czerwcu 2026 r. – przekazuje GDDKiA.
Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Celami szczegółowymi są ochrona uczestników ruchu oraz zapewnienie infrastruktury drogowej, mającej wpływ na wzrost BRD poprzez redukcję liczby wypadków i ich ofiar.
(żms)/GDDKiA
fot. scr. Google Maps