Po imionach nadawanych dzieciom urodzonym w Gliwicach w 2021 roku widać, że trend utrzymuje się od paru dobrych lat – przynajmniej jeśli chodzi o te najpopularniejsze. Ponownie najczęstszymi wśród dziewczynek były Hanna i Zuzanna. Wśród chłopców królowali Jakub i Filip.
Najczęściej nadawanymi imionami dla dziewczynek w 2021 r. były: Hanna (53), Zuzanna (52), Laura (50), Zofia (44), Lena (42) oraz Maja (39). Wśród chłopców królowali Jakub (63), Filip (57), Leon (52), Antoni (47), Mikołaj (45) i Szymon (42).
Preferencje obserwowane przez gliwicki USC bliskie są tym ogólnopolskim. W skali kraju – jak informuje serwis gov.pl – w pierwszej połowie 2021 roku najczęściej wybierane były Zuzanna – 3251, Zofia – 3178, Hanna – 3064. Nieco inaczej wygląda to w przypadku płci przeciwnej. Co prawda Jakuba i Filipa znajdujemy w TOP 10 najpopularniejszych imion w Polsce, ale na odpowiednio 5. i 9. miejscu. Pierwsze trzy dzierżą bowiem Antoni – 3862, Jan – 3535, jak również Aleksander – 3353.
Wśród najrzadszych imion w naszym mieście znalazły się – Dobrawa, Larysa, Tola, Jaśmina, Klementyna, Lara, a także Jeremiasz, Gniewomir, Kasjan, Brajan, Korneliusz i Hugo.
W doniesieniach medialnych z innych miast, chociażby na Śląsku, pojawiają się informacje o imionach, których nadania urzędnicy USC odmówili – np. Koka albo Pipa. Wśród rodzin najmłodszych, urodzonych w naszym mieście, tak dziwne pomysły się nie pojawiały.
– W USC w Gliwicach w 2021 r. nie było przypadku, w którym Kierownik odmówił nadania imienia dla dziecka – poinformowała Agnieszka Wieszok-Swientek, podinspektor USC w Gliwicach.
Trend utrzymuje się od kilku lat
Chociaż w 2020 roku małym gliwiczanom nadawano najczęściej imiona Michał oraz Anna (po 130 dzieci z obu płci otrzymało te imiona), to w skali kilkuletniej tendencja jest stała.
W latach 2016-2020 wśród imion dla dziewczynek królowały: Zuzanna, Hanna, Julia, Maja oraz Alicja. Z kolei chłopcom rodzice najczęściej nadawali następujące imiona: Jakub, Szymon, Jan, Wojciech i Filip. Tegoroczne statystyki pokazują, że moda na niektóre z tych imion bynajmniej się nie kończy.
(żms)
fot. px