Postać Wilhelma von Blandowskiego mieliśmy okazję poznać bliżej przy okazji wystawy jego zdjęć, jaką zaprezentowało Muzeum w Gliwicach.
Teraz nadarza się okazja, by poznać drugie oblicze tego ekscentrycznego fotografa, który spędził sporą część swojego życia w podróży.
Wilhelm von Blandowski, obywatel Gliwic urodzony w 1822 roku, odkrywca, badacz i fotograf, dziesięć lat swego burzliwego życia spędził w Australii.
Zbiory zgromadzone przez Blandowskiego podczas wypraw w głąb australijskiego lądu ? nieudostępniane dotychczas publiczności, od 20 września zobaczyć będzie można w Willi Caro.
Po prawie 150 latach powracają do Gliwic niezwykłe, bardzo stare okazy przyrody piątego kontynentu: preparaty, wypchane zwierzęta ? dziobak, kolczatka, pelikan, pingwin, waran i płaszczka oraz muszle, fragmenty skał, ryciny z wizerunkami ryb, owadów, ptaków, a przede wszystkim Aborygenów, ich twarzy i ciał ozdobionych rytualnymi wzorami.
– Na wystawie „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii” znajdzie się prawdziwe cymelium, album „Australia w 142 fotografiach”, jeden z zaledwie dwóch egzemplarzy ocalałych z całego nakładu książki, wydanej własnym sumptem przez Blandowskiego w 1862 roku w Gliwicach, w drukarni Gustava Neumanna – informują organizatorzy.
Zawiera on bezcenny zbiór rysunków, które w oparciu o zdjęcia i szkice powstałe podczas wypraw badawczych Blandowskiego, wykonał berliński malarz i rysownik, Gustaw Mützel. Ekspozycję przygotowano we współpracy z muzeum w Berlinie, gdzie przechowywana jest większość obiektów związanych z Wilhelmem von Blandowskim, które przetrwały dzięki jego siostrze Clementine.
Wystawa w Willi Caro jest jedyną w swoim rodzaju okazją do zapoznania się z unikatowym i nigdy wcześniej nieudostępnianym publiczności dorobkiem gliwickiego eksploratora.
Podczas wernisażu gość specjalny – australijski badacz dr Thomas A. Darragh z Muzeum Victorii w Melbourne, wygłosi wykład poświęcony Wilhelmowi von Blandowskiemu i jego pobytowi w Australii.
Darragh jest autorem obszernego biogramu Wilhelma Blandowskiego, zamieszczonego w dwujęzycznym katalogu towarzyszącym wystawie.
Wystawa: „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii” – otwarcie wystawy – 20 września, Wilia Caro, godz. 18.00. Wystawa będzie dostępna od 20 września do 8 grudnia w Willi Caro. Wstęp wolny.
Natomiast dzień później Muzeum w Gliwicach zaprasza w podróż po Australii najmłodszych odkrywców.
Jakich atrakcji mogą się spodziewać?
Będą to m.in. warsztaty geologiczne, podczas których dzieci w specjalnie przygotowanych skrzyniach z ziemią poszukiwać będą muszli z Mórz Południowych, kangurkowy quiz, w którym zdobyć będzie można odznakę Wilhelma von Blandowskiego, a w ogrodzie Willi Caro – święta skała Aborygenów ? Ayers Rock, nazywana przez nich Uluru. Wzorem rdzennych mieszkańców Australii dzieci ozdobią ją malowidłami, a każdy, kto ma ochotę poczuć się jak Aborygen, charakterystycznym wzorem będzie mógł ozdobić także swoją twarz.
– Wystawę ?Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii? zwiedzimy wspólnie z jej kuratorem ? Ewą Wosz. Z kolei z wykładu Rolanda Dobosza dowiemy się, co odróżnia dzisiejsze wyprawy naukowe od tych podejmowanych w czasach Wilhelma von Blandowskiego i co jest niezbędne, by w taką wyprawę wyruszyć – zapowiadają organizatorzy.
Wstęp jest wolny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc w przypadku warsztatów geologicznych Muzeum w Gliwicach prosi o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu (32) 335 44 03.
Odkrywanie Australii. Dzień z Wilhelmem von Blandowskim, 21 września 2013, Willa Caro, godz. 11.00 ? 18.00.