Naukowcy z Politechniki Śląskiej znaleźli sposób na walkę z niską emisją

Naukowcy z Wydziału Chemicznego opracowali nowoczesne elektrofiltry, które mogą obniżyć emisję szkodliwych substancji domowych pieców opalanych węglem nawet o 90 procent.

To skuteczna broń w walce z niską emisją ? problemem, z którym zmaga się większość polskich miast i gmin zapewnia Politechnika Śląska.

Zadaniem elektrofiltrów, zaprojektowanych przez dr. Roberta Kubicę z zespołem, jest usunięcie ze spalin pyłu powstającego ze spalania paliw stałych, w tym węgla, w małych instalacjach, odpowiedzialnego za zjawisko emisji niskiej.


Wykorzystywane jest do tego pole sił elektrostatycznych działających na cząstki pyłu. Dzięki temu pył osadza się na ścianie elektrofiltru i nie wydostaje się ze spalinami do atmosfery.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Jedno z rozwiązań zostało już wdrożone i jest obecnie dostępne na rynku. Są to elektrofiltry montowane przy kotłach grzewczych w kotłowniach.[/perfectpullquote]

Z badań wynika, że zmniejszają one zanieczyszczenie spalin aż do 90 proc. W toku jest również kolejny projekt, realizowany na zlecenie katowickiej Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa.

? Obecnie trwają prace nad udoskonaleniem pomysłu i dostosowaniem zaprojektowanych elektrofiltrów do stosowania ich na wylotach kominów. Dzięki temu jeszcze więcej gospodarstw domowych będzie mogło zacząć korzystać z tego rozwiązania. Daje ono bowiem dodatkowe możliwości, ponieważ nie ma ograniczeń technicznych związanych z miejscem w kotłowni czy w pomieszczeniu mieszkalnym. Koncepcja została już opracowana. W tej chwili trwają prace wdrożeniowe ? podkreśla dr Robert Kubica.

Kolejnym etapem prac będzie uruchomienie programu pilotażowego w ramach którego elektrofiltry trafią do kilkudziesięciu gospodarstw domowych na Śląsku, gdzie będą testowane w warunkach rzeczywistych. Jeśli pomysł się sprawdzi ? a wszystko na to wskazuje ? już niedługo będą one mogły być stosowane w prawie każdym domu i mieszkaniu ogrzewanym piecem opalanym węglem lub drewnem.

Źródło: Politechnika Śląska