Zamiast betonowej pustyni: 9 wieżowców, w tym cztery 100-metrowe – takie są plany miasta dla obszaru „po Focusie” w rejonie ul. Piwnej i Jagiellońskiej.
– Dopuszczenie tak wysokiej zabudowy jest dla nas pozytywnym wyzwaniem, ale nie chcemy też, by powstał w tym miejscu warszawski „Mordor” – mówiła na grudniowej sesji Rady Miasta Iwona Pylypenko-Wilk, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Po wielu latach teren dawnej Huty 1 Maja (a później niezrealizowanej inwestycji Parku Handlowego Focus) doczekał się miejscowego planu definiującego jego przeznaczenie. Wcześniej, rozpoczęte w 2015 roku prace nad MPZP były przerywane ze względu na zainteresowanie potencjalnych inwestorów.
W grudniu nowy MPZP został przyjęty przez Radę Miasta. Uchwałę została podjęta jednogłośnie przez 23 głosujących radnych.
Jakie będzie nowe przeznaczenie dla dawnego terenu Huty 1 Maja?
W przeważającej części usługowe z rozmieszczeniem obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Od strony ul. Jagiellońskiej przewidziana jest zabudowa usługowo-mieszkaniowa. Zaplanowano także stworzenie drogi dojazdowej, a w centralnym punkcie teren zieleni urządzonej (na sesji Rady Miasta Pylypenko-Wilk wskazywała na możliwość utworzenia w tym miejscu targu).
Plan przewiduje też szereg zakazów m.in. zakaz lokalizacji inwestycji znacząco oddziaływujących na środowisko czy magazynowania odpadów.
Tym co przykuwa największą uwagę jest wysokość możliwej zabudowy. Jeszcze w zeszłorocznym projekcie MPZP najwyższe dopuszczalne budynki miały mieć 45 metrów wysokości. W ostatecznej wersji planu zostało to zmienione i możliwe jest wznoszenie zdecydowanie wyższych budynków – do 100 metrów wysokości.
Wieżowce o takiej wysokości mogą powstać cztery. Dodatkowo dopuszczona jest budowa jednego wieżowca 80-metrowego i czterech 60-metrowych. Jest więc pewne, że jeśli dojdzie do budowy przynajmniej części z nich – będą wyraźnie wyróżniać się w krajobrazie miasta. Dla porównania powstałe niedawno w Katowicach biurowce KTW (przy Spodku) mają odpowiednio 66 i 134 metry wysokości.
W Gliwicach najwyższym obiektem jest gliwicka Radiostacja (111 metrów wysokości), a najwyższym budynkiem kościół św. Bartłomieja (92 metry wysokości).
Łączna powierzchnia omawianego terenu wynosi 13,2 ha. Przyjęty przez radnych plan trzykrotnie wykładany był do publicznego wglądu. Łącznie zgłoszonych zostało pięć uwag. Z całością uchwały można zapoznać się pod tym linkiem.
Michał Szewczyk
grafika/wizualizacje. UM Gliwice