Nie będzie usług społecznych dla seniorów i niepełnosprawnych. Winny Polski Ład, odpowiedź jak z szablonu

Usługa „Złota rączka dla seniora” oraz „Majster-Klepka” dla niepełnosprawnych osób w 2023 roku zostanie zawieszona. Z odpowiedzi udzielonej mieszkańcowi, który pytał o to w magistracie, wynika, że winny jest Polski Ład.

 
Przypomnijmy, że usługa „Złotej rączki” dostępna była dla osób mieszkających w Gliwicach i mających ukończony 60. rok życia. Pierwsza edycja projektu realizowana była w 2021 roku – wówczas wykonano 270 napraw. W 2022 roku ją ponowiono. „Majster-Klepka” to z kolei opcja dla osób z niepełnosprawnością do 60 r. ż., co koordynował Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Z uwagi na trudną sytuację finansową miasta, powyższe działania w 2023 roku zostaną zawieszone, gdyż nie ma możliwości zabezpieczenia środków finansowych na ich realizację

– napisała wiceprezydent Ewa Weber w odpowiedzi na wniosek Marcina Włodarczyka, by programami objąć wszystkie osoby z niepełnosprawnościami w naszym mieście.


– Choć zrozumiałe są podane w piśmie argumenty, tak moim zdaniem oszczędności na tego typu programach nie są dobrym kierunkiem. Finanse Gliwic na pewno są dalekie od oczekiwań, jednak budżety seniorów i osób z niepełnosprawnościami cierpią z powodu obecnej sytuacji (inflacji itd.) dużo bardziej – komentuje wnioskodawca w mediach społecznościowych.

NIE, bo Polski Ład – uzasadnienie jak z szablonu

Niedawno pisaliśmy o uszkodzonym zegarze usuniętym z przystanku przy ulicy Siemińskiego, o który wcześniej pytała radna Agnieszka Filipkowska. Tam także nie można było sfinansować zakupu ze względu na Polski Ład. Odpowiedzi radnej udzieliła dyrektor ZDM, widniejący w rejestrze interpelacji i zapytań radnych dokument w formacie PDF nazywa się „Firmowka_ZDM.doc”.

Jednak, co zwróciło naszą uwagę podczas zajmowania się kwestią zegara, było to, że Zarząd Dróg Miejskich w swojej odpowiedzi wymienia dokładnie straty samorządu spowodowane wprowadzeniem reform zwanych Polskim Ładem.

Mało tego, napisano tam o braku środków z przyznanej subwencji na pokrycie całości zadań z zakresu EDUKACJI (i podano dokładną kwotę np. za 2022 rok będzie to ponad 136 mln zł, co chyba w zakresie kompetencji drogowców nie leży?).

Przyglądając się jednak uzasadnieniu w odpowiedzi udzielonej Marcinowi Włodarczykowi w zakresie usług dla seniorów i niepełnosprawnych, zauważamy, że jest to niemal identyczny tekst co w piśmie do radnej Filipkowskiej (prawie słowo w słowo – w jednym miejscu zabrakło „ponadto”, ale było „również”, gdzie indziej odmiennie postawiono przecinek).

Wygląda to tak, że po treści odmowy, która różni się w obu przypadkach, bo przecież i zapytania dotyczą różnych spraw, następuje takie samo wytłumaczenie – stratami samorządu spowodowanymi Polskim Ładem. Można powiedzieć – jak z szablonu.

(żms)
fot. 24GLIWICE/ŻMS