„Niebezpiecznie aktualna opowieść” na ekranie kina Amok. Co jeszcze w repertuarze?

Na ekrany kina Amok, jak co tydzień, wchodzi kilka nowości. Wśród nich obyczajowy dramaty „Downton Abbey: Nowa epoka” oraz „Fabian albo świat schodzi na psy”. Można też m.in. wybrać się na melodramat „Historia mojej żony”.

 
Pierwsza z propozycji to brytyjsko-amerykańska produkcja w reż. Simona Curtisa z 2022 roku. Film, który trwa 125 minut, można oglądać w dużej sali kina w piątek o godzinie 20:00, w sobotę i niedzielę o 16:00, od wtorku ponownie o 20:00. Cały repertuar – kliknij tu.

„Downton Abbey: Nowa epoka” to kontynuacja brytyjskiego serialu telewizyjnego Downton Abbey (2010–2015) stacji telewizyjnej ITV oraz jego adaptacji filmowej Downton Abbey (2019).

Tym razem rodzina Crawleyów wyrusza w wielką podróż na południe Francji, aby odkryć tajemnicę odziedziczonej willi hrabiny Violet Crawley.

Dla wszystkich będzie to bardzo ważna podróż, która pozwoli na nowo poznać historię rodziny. Światło ujrzą nieznane dotąd fakty, zwłaszcza z przeszłości Violet. Do rezydencji przyjedzie ekipa filmowa, która będzie pracować pod nadzorem Lady Mary.

„Fabian albo świat schodzi na psy”

„Fabian albo świat schodzi na psy” (2021) to produkcja austriacko-niemiecka, którą wyreżyserował Dominik Graf. Reżyser wziął na warsztat jedną z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej – „Fabian: Historia pewnego moralisty” Ericha Kästnera.

Odważnie eksperymentując ze stylem, tworzy intrygującą i niebezpiecznie aktualną opowieść o balansowaniu na granicy, której przekroczenie może mieć ogromne konsekwencje.

Berlin, rok 1931. Zmierzch Republiki Weimarskiej. Miejskie życie toczy się tu szybko i intensywnie, choć wciąż pobrzmiewają duchy niezabliźnionych ran z przeszłości oraz niepewność związana z tym, co nadejdzie. Codziennością rządzi chaos, daje się wyczuć wyraźny społeczny ferment.

Miejskie szlaki przecieramy wraz z aspirującym pisarzem Jakobem Fabianem. Do spółki ze swoim najlepszym przyjacielem Stephanem Labude prowadzą nocne życie, odwiedzając coraz to dziwniejsze lokale.

Miejsca, gdzie polityczne dyskusje mieszają się z rozmowami o sztuce, a poważne tematy często ustępują taniej rozrywce.

Ten osobliwy miejski labirynt wydaje się w równej mierze ekscytujący, co opresyjny. Szansą na odnalezienie właściwej drogi okazuje się dla Jakoba spotkanie z początkującą aktorką, która szybko zweryfikuje jego dotychczasowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Film będzie wyświetlany w małej sali kina Amok: w weekend i kolejne dni przyszłego tygodnia o godzinie 19:30, od 13 maja godzina projekcji zostanie zmieniona na 16:30. Bilety i repertuar – kliknij tu.

„Historia mojej żony”

Wśród krajów produkcji tej propozycji wymienione zostały Węgry/Niemcy/Francja/Włochy. Melodramat, który wyreżyserowała węgierska reżyserka Ildikó Enyedi („Mój wiek XX”, „Dusza i ciało”), to adaptacja głośnej powieści Milána Füsta. Ten stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej intrygi, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę.

Wilk morski, kapitan Jakob Störr, jest mistrzem podejmowania decyzji, planowania i bezbłędnego zarządzania okrętami.

Podobnie jak do żeglugi podchodzi do małżeństwa z Lizzy, przekonany, że jest kapitanem także tego rejsu. Długa nieobecność w domu sprawia jednak, że Jakob nabiera podejrzeń co do wierności żony. Nie mogąc pogodzić się z tym, że nie wszystko na tym świecie podlega jego kontroli, zaczyna niszczyć Lizzy, siebie i ich relację.

Film można oglądać w małej sali kina Amok od 6 do 11 maja o godzinie 16:30, w kolejne dni o 19:30. Repertuar i bilety – kliknij tu.

Turandot | MET Opera sezon 2021-2022

W ramach cyklu MET Opera w sobotę, 7 maja, o godzinie 18:55 w kinie Amok będzie można obejrzeć transmisję na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku opery „Turandot” Giacomo Pucciniego.

Uwaga: nastąpiła zmiana odtwórczyni tytułowej roli. Zamiast Anny Netrebko zobaczymy ukraińską sopranistkę Lidmylę Monastyrską.

Co jeszcze w kinie Amok

W weekend poza wspomnianymi wyżej propozycjami, do kina Amok można wybrać się na „Szalony świat Louisa Waina” (biograficzny/komedia/obyczajowy), a także animowany dramat „Gdzie jest Anne Frank”.

Cały repertuar na kolejne dni można sprawdzić na stronie kina Amok. Tam można również nabyć bilety w cenie 20 (normalny) i 16 zł (ulgowy).

(żms)/Amok Gliwice
fot. mat. organizatora