Niepełnosprawni górą. Wojewoda nie podziela wątpliwości prezydenta. Miasto: To nie jest koniec tej sprawy

Choć od ponad trzech tygodni osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą za darmo parkować w centrum miasta, nie jest wykluczone, że ten przywilej stracą. Weto konsekwentnie próbuje postawić wiceprezydent Gliwic Piotr Wieczorek.

– Tu nie chodzi o osoby niepełnosprawne, ale o procedury i sposób uchwalania lokalnego prawa – przekonuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Przypomnijmy, w lutym Rada Miasta przyjęła uchwałę zwalniającą od opłat za parkowania w centrum miasta osoby niepełnosprawne. Zdaniem Magistratu, uchwała wprowadzająca zmiany powinna zostać podjęta na wniosek prezydenta, a w tym wypadku stało się tak z inicjatywy radnych opozycji. Wiceprezydent Wieczorek sprawę skierował do wojewody śląskiego. Ten jednak nie przychylił się do argumentacji gliwickich urzędników.

WOJEWODA: UCHWAŁA ZGODNA Z PRAWEM

– Organ nadzoru po dokonaniu analizy kwestionowanej uchwały pod względem zgodności z prawem zarówno w zakresie treści, jak i trybu jej podjęcia stwierdził, iż przy jej podejmowaniu nie doszło do naruszenia obowiązujących przepisów prawa. W związku z powyższym organ nadzoru nie znalazł podstaw do zastosowania wobec przedmiotowej uchwały przewidzianych prawem środków nadzorczych – informuje Alina Kucharzewska, ekspert ds. kontaktów z mediami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak dowiadujemy się w Magistracie, stanowisko wojewody nie będzie jednak rozstrzygające

– Sprawa jest w toku. Rozważamy różne scenariusze i prawdopodobnie będziemy podejmować kolejne kroki

– mówi Marek Jarzębowski.

Obok kwestii proceduralnych, na które wskazują urzędnicy, warto zwrócić uwagę na wątek ambicjonalny całego zamieszania. Głosowanie nad uchwałą było pierwszym od lat przegranym przez ugrupowanie prezydenckie. Za projektem zagłosowali radni PiS, PO, SLD i dwóch przedstawicieli KdGF.

– Doświadczenie pokazuje, że w Radzie Miasta większość inicjatyw, które nie pochodzą z Urzędu lub ze środowiska prezydenta jest automatycznie odrzucana lub dyskredytowana. Ubolewam, że przez te niepotrzebne ambicje prezydent zapomina, że chodzi o ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami – komentował w lutym radny Dominik Dragon (PO).

– Jeżeli raz pozwolimy na niezgodne z prawem przyjęcie uchwały to otworzymy furtkę do kolejnych

– podsumowuje Marek Jarzębowski.

Zgodnie z uchwałą, osoba niepełnosprawna, lub osoba ją przewożąca, może zatrzymać się na każdym wyznaczonym miejscu parkingowym bez ponoszenia opłat za parkowanie. Rozwiązanie to ma w istotny sposób ułatwić dostęp do wszystkich obiektów na terenie miasta.
Miejsca postojowe oznakowane kopertami nie zostaną jednak zlikwidowane, będą ułatwiać osobom niepełnosprawnym zaparkowanie. Są też na ogół szersze i znajdują się bliżej wejść do obiektów. Przepisy wprowadzające podobne udogodnienia funkcjonują w innych miastach regionu m.in. w Katowicach i Częstochowie.

Michał Szewczyk