Niepełnosprawni jednak bez darmowego parkowania? Wiceprezydent pisze do wojewody

Wiceprezydent Piotr Wieczorek zwrócił się do wojewody śląskiego o zbadanie legalności uchwały Rady Miasta wprowadzającej w Gliwicach bezpłatne parkowanie dla osób niepełnosprawnych.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że głosowanie Rady Miasta nad uchwałą, było pierwszym od lat przegranym przez ugrupowanie prezydenckie.

W swoim piśmie wiceprezydent powołuje się na przepisy ustawy o drogach publicznych, wedle której ustanowienie strefy płatnego parkowania może nastąpić tylko na wniosek prezydenta (po uzyskaniu opinii organów zarządzających drogami).

– Procedura wymagająca stosownego wniosku oraz opinii powinna zostać również zastosowana w przypadku zmiany uchwały o ustanowieniu strefy płatnego parkowania

– argumentuje Piotr Wieczorek. Tymczasem uchwałę wprowadzająca udogodnienia dla niepełnosprawnych kierowców przygotowali radni opozycji.

Na kwestie formalne wskazywali także podczas ostatniej sesji radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Dyskusja nad z pozoru niekontrowersyjną uchwałą zajęła Radzie Miasta kilkadziesiąt minut. Radni Koalicji przekonywali, że nie są przeciwko osobom niepełnosprawnym, ale strzegą dochowania procedur. Opozycja apelowała o skoncentrowanie się na szlachetnej idei, którą niesie za sobą treść uchwały. Ostatecznie zmiany zostały przyjęte liczbą 17 głosów (PO, PiS, SLD oraz radnych Jana Pająka i Michała Jaśnioka z KdGZF). To pierwsze od dawna głosowanie, które podzieliło dość zgodnie głosujący do tej pory tandem KdGZF-PiS.

– Myślę, że pismo prezydenta jest nietrafione i może być wynikiem przegranego głosowania

– ocenia Dominik Dragon (PO), jeden z autorów uchwały. – Uchwała nie dotyczy wprowadzania strefy płatnego parkowania tylko ustalenia stawki zerowej dla osób z niepełnosprawnościami. Doświadczenie pokazuje, że w Radzie Miasta większość inicjatyw, które nie pochodzą z Urzędu lub ze środowiska prezydenta jest automatycznie odrzucana lub dyskredytowana. Ubolewam, że przez te niepotrzebne ambicje prezydent zapomina, że chodzi o ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje.

O dalszych losach uchwały zdecyduje dobrze znany w Gliwicach, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego ma 30 dni od dnia wpływu uchwały.

Przypomnijmy, zgodnie z uchwałą, osoba niepełnosprawna, lub osoba ją przewożąca, będzie mogła zatrzymać się na każdym wyznaczonym miejscu parkingowym bez ponoszenia opłat za parkowanie. Rozwiązanie to ma w istotny sposób ułatwić dostęp do wszystkich obiektów na terenie miasta.
Miejsca postojowe oznakowane kopertami nie zostaną jednak zlikwidowane. Mają ułatwić osobom niepełnosprawnym zaparkowanie, są też na ogół szersze i znajdują się bliżej wejść do obiektów.
Michał Szewczyk