Co wspólnego z Gliwicami ma król Jan III Sobieski, car Aleksander I, Honoré de Balzac, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski czy Julian Ursyn Niemcewicz? Całkiem sporo! Głodnych wiedzy i poznania niezwykłych ciekawostek zachęcamy do udziału w wyjątkowym spacerze „Goście, Goście… w Gliwicach” śladami znanych postaci, które na przestrzeni wieków odwiedziły nasze miasto. Zapisy na niezwykły spacer już się rozpoczęły!
Znamienitych gości, którzy w przeszłości zetknęli się Gliwicami – lub na dłużej byli związani z naszym miastem – jest znacznie więcej: John Baildon, Oscar Troplowitz, Edith Stein, Zofia Rydet, Tadeusz Różewicz, Wojciech Pszoniak i Adam Zagajewski…
Jakie losy pchnęły ich w stronę Gliwic? Jakie historie tu przeżyli? Odpowiedzi poznacie już 1 lipca podczas spaceru „Goście, goście… w Gliwicach”. Uczestnicy poznają ciekawe anegdoty z pobytu nietuzinkowych gości w naszym mieście, zobaczą też miejsca, które i oni odwiedzili.
Niezwykłe historie i tajemnicze monidło
– Wybrani „Goście” będą także inspiracją do nawiązania do ważnych wydarzeń w naszym mieście i na świecie. Z pewnością niektóre z tych faktów bardzo zaskoczą uczestników. Co więcej, będzie okazja spotkać na trasie niektórych „Gości”, co nada wydarzeniu unikatowego kolorytu – zachęcają organizatorzy.
Trasa spaceru i towarzyszące atrakcje zostały zaplanowane z myślą o całych rodzinach, warto więc zabrać dzieci, wnuki, dziadków i rodziców. Goście czekają na wszystkich mieszkańców Gliwic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii!
Na dodatkową atrakcję będzie można natknąć się na gliwickim Rynku – pojawi się tam monidło z archiwalną fotografią, a uczestnicy wydarzenia będą mogli zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie. Odbędą się też warsztaty kolażu inspirowane historią naszego miasta. Będą prowadzone na Rynku, przed Stacją Artystyczną Rynek, w godzinach od 11.00 do 15.00. Wstęp wolny.
Udział bezpłatny, zapisy ruszyły!
Na sobotę, 1 lipca zaplanowano cztery spacery – o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Uczestnicy tej niezwykłej podróży do przeszłości wyruszą sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Ignacego Daszyńskiego 2.
Zapisy prowadzone są poprzez formularz na stronie: kierunekgzm.gliwice.eu.
Projekt jest realizowany z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice.
Zapraszamy na wyjątkowy spacer do przeszłości! (mf)
Publikacja: Miasto Gliwice