Dziś lepiej nie spaceruj. Fatalna jakość powietrza, normy przekroczone o kilkaset %

W czwartek rano stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 zostało przekroczone o kilkaset procent

– wynika z pomiarów odnotowanych w stacji zlokalizowanej przy ul. Mewy 34.

O godzinie 8:00 rano, stężenie pyłów PM2,5 (uznawanych za najgroźniejsze) przekroczone było o 500%, a PM10 o prawie 330%.

– Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia

informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. – Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem – czytamy w komunikacie.

Fatalna jakość powietrza w Gliwicach to niestety nie nowość, a problem, z którym miasto (ale też cały region Górnego Śląska) zmaga się od lat.

? Na całą sprawę trzeba spojrzeć chłodnym okiem. Wiele zależy od lokalizacji stacji pomiarów. Jeżeli jest ona ustawiona np. w sąsiedztwie osiedla domków jednorodzinnych, to wyniki pomiarów będą trochę inne. Wiele zależy też od tego, jak zawieje wiatr danego dnia

? komentowali w ubiegłym roku przedstawiciele Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Była to reakcja na miejsce Gliwic w rankingu Europejskiej Agencji Środowiska – trzecie miejsce w kraju, siódme w Europie pod względem najczęściej przekraczanej dobowej normy pyłu PM10 (125 razy w ciągu roku).

– Szacujemy, że 20 proc. emisji substancji produkują indywidualne paleniska węglowe, poprzez używanie paliwa niskiej jakości. Ze swojej strony zachęcamy mieszkańców do zmiany instalacji grzewczej. Istnieją też zakazy palenia liści na ogródkach działkowych

? mówili nam urzędnicy.

Do czego przyczynia się zanieczyszczone powietrze? Przede wszystkim do chorób układu oddechowego, nowotworów i innych schorzeń płuc lub układu krążenia oraz alergii. Jak czytamy w raporcie NIK, szacuje się, że w Polsce, z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera około 45 tysięcy osób.
***

Pył zawieszony PM10 – jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Pył przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Pył zawieszony PM2,5 – jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni. Przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, powoduje podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.