Do 2028 roku na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach wybudowana zostanie pompa ciepła. Instalacja ta pozwoli na odzysk ciepła odpadowego z miejskiej sieci kanalizacyjnej, co ma przyczynić się do redukcji kosztów energetycznych oraz obniżenia emisji CO2.
Inwestycja powstanie dzięki zawarciu trójstronnego porozumienie miasta, PEC-u i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. We wtorek, 25 marca, poinformowano o podpisaniu umowy z konsorcjum firm: Energopomiar Sp. z o.o. w Gliwicach oraz Antea Group Poland, które będzie pełnić rolę Inżyniera Kontraktu. Wykonawcy zostali wybrani w przetargu. Zgodnie z zapowiedzią gliwickiej ciepłowni, przygotowania do tej inwestycji lada moment będą mogły się rozpocząć.
– Wyłonienie Inżyniera Kontraktu pozwoli nam sprawnie i profesjonalnie zabudować układ pompy ciepła na Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach (PWiK) – mówi Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.
Projekt wpisuje się w proces dywersyfikacji źródeł ciepła, który w przyszłości ma przełożyć się na mniejsze rachunki dla mieszkańców i większe zyski dla środowiska na skutek ograniczenia emisji CO2
– dodaje Szaliński.
– Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w całym cyklu życia instalacji, które w gliwickim PEC już pracują i będą pracować w przyszłości – od fazy wczesnokoncepcyjnej, aż do samych przetargów i doradztwa przy inwestycjach, które będą realizowane. Procesami dywersyfikacji i dekarbonizacji w idei zrównoważonego rozwoju zajmujemy się bardzo szeroko. Cieszymy się na tę współpracę, ponieważ w naszej ocenie planowana instalacja jest jedną z najbardziej dojrzałych – podkreśla Tomasz Słupik, prezes Energopomiaru.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wspólnie z Energopomiarem Gliwice będziemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu jako Inżynier Kontraktu. Będziemy oceniali dokumentację i kontrolowali prawidłowość przebiegu procesu inwestycyjnego. Mamy doświadczenia w energetyce, ciepłownictwie i gazownictwie – usługi inżynieryjne tego rodzaju świadczymy już od ponad 15 lat – dodaje Witold Rusin, dyrektor segmentu energetyki Antea Group.
Warto wspomnieć, że przedsięwzięcie to jest jednym z wielu przygotowywanych przez PEC-Gliwice, które mają odmienić oblicze ciepłownictwa w naszym mieście.
– Zaplanowane działania pomogą przedsiębiorstwu uzyskać status EFEKTYWNEGO SYSTEMU CIEPŁOWNICZEGO, a w niedalekiej przyszłości osiągnięcie neutralności klimatycznej. Zabudowa pompy ciepła na Centralnej Oczyszczalni Ścieków Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach to jedna z tych inwestycji, które zauważyła i doceniła Komisja Europejska – podkreśla gliwicka ciepłownia.
W pierwszej połowie marca br. prezes PEC Gliwice, wraz z przedstawicielami samorządu, gościł w Brukseli. Gliwice jako jedyne polskie miasto zostały docenione za współpracę w ramach sieci 100 Inteligentnych Miast (Intelligent Cities Challenge – Inicjatywa ICC 2.0). Komisja Europejska nagrodziła gliwickie działania i związane z nimi zielone porozumienia na rzecz transformacji energetycznej, uznając je za najbardziej znaczące i wpływowe.
Park Zielonej Energii to nie wszystko
W ostatnim czasie rozstrzygnięto dwa zamówienia publiczne na inwestycje, które mają być realizowane na terenie przy gliwickiej ciepłowni – chodzi o elementy Parku Zielonej Energii, a dokładniej o blok parowy z kotłem wielopaliwowym, a także farmę solarną.
To jednak nie koniec, bo w porozumieniu ze Śląską Siecią Metropolitalną planowane jest wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach Centrum Przesiadkowego do produkcji energii cieplnej, a także odzysk ciepła odpadowego z budowanego w rejonie gliwickiego lotniska budynku Data Center ŚSM. Oprócz tego PEC zobowiązał się do regulacji łącznie 180 ulokowanych w miejskich budynkach węzłów cieplnych, co powinno doprowadzić do usprawnieniu wykorzystania energii cieplnej.
(żms)/mat. PEC Gliwice
fot. MOSQUIDRON