Nowa wystawa w muzeum. „Przywracamy pozytywne oblicze polskiej szlachty” (TV)

Opowieść o Rzeczpospolitej szlacheckiej – najstarszej nowożytnej demokracji, jej obyczajach, ideałach i ceremoniale ? od 14 lutego w Willi Caro.

Przygotowywana przez Muzeum w Gliwicach wystawa „Rzecz o szlachcie polskiej” przybliży dzieje stanu szlacheckiego i kulturę sarmacką w jej największym rozkwicie.

Poznamy szlachtę jako inicjatora reform ustrojowych, gospodarczych i kulturalnych, jej rozrywki, siedzibę rodową ? drewniany dwór oraz spójny i zaskakująco elastyczny zestaw wartości rodzinnych, społecznych i narodowych jakim był sarmatyzm.


– Idea, jaka nam przyświecała przy tworzeniu wystawy, to przywrócenie szlachcie polskiej pozytywnego wydźwięku. W XIX wieku i w okresie PRL podkreślano negatywną rolę szlachty przy utracie niepodległości przez Polskę. Pomijano tę pozytywną stronę naszej świadomości narodowej, która w dużej mierze bazuje własnie na wzorcach wypracowanych przez szlachtę – mówi Mikołaj Ratka, kurator wystawy.

Wśród zgromadzonych na wystawie zabytków znajdą się elementy strojów ? między innymi pasy słuckie i guzy kontuszowe, uzbrojenie ? karabele i zbroje husarskie, a także dokumenty stanowe: wywody genealogiczne, herbarze, przywileje i zezwolenia.

Prawdziwym unikatem jest tzw. Statut Łaskiego ? dokument z 1506 roku.

Jest to spise wszystkich statutów i przywilejów obowiązujących w Królestwie Polskim, aż do rozbiorów w XVIII wieku. Zobaczyć będzie można również specyficzne dla polskiej kultury szlacheckiej portrety – w tym portrety trumienne.

Wystawa: Rzecz o szlachcie polskiej
Otwarcie wystawy 14 lutego 2015, Willa Caro, godz. 16.00
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Kurator: Mikołaj Ratka
Aranżacja: Tomasz Kokott

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 14 lutego do 17 maja 2015 r.

Organizator: Muzeum w Gliwicach
Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona