Nowe biurowce w Gliwicach przy ulicach Traugutta i Tarnogórskiej. W planach jest także budowa hotelu

W Gliwicach w kolejnych latach mają powstać nowe przestrzenie biurowe. Znajdą się w pobliżu centrum miasta – w Śródmieściu, na Zatorzu, a także na styku Zatorza i Szobiszowic, przy centrum przesiadkowym.

 
Specjaliści Colliers, wiodącej firmy doradczej w zakresie nieruchomości oraz zarządzania inwestycjami, w ostatnich latach obserwują dynamiczny rozwój rynku gliwickiego, co powoduje rosnące zainteresowanie miastem, zwłaszcza wśród inwestorów i firm z branży IT oraz nowych technologii. Skutkuje to zwiększonym zapotrzebowaniem na wysokiej klasy biura.

Jak wynika z najnowszego raportu Colliers „Rynek biurowy w Gliwicach 2021” zasoby powierzchni biurowej miasta w najbliższych latach zwiększą się blisko dwukrotnie.

Potencjał Gliwic jest coraz bardziej dostrzegany przez deweloperów, co przekłada się na systematyczny wzrost inwestycji biurowych w tym mieście. Obecne zasoby powierzchni biurowej kształtują się na poziomie ok. 90 tys. mkw. W budowie pozostaje jednak obecnie 34,1 tys. mkw., a w planach jest budowa kolejnych 18,5 tys. mkw. biur. W najbliższych latach spodziewamy się więc dalszego dynamicznego rozwoju gliwickiego rynku oraz rosnącego zainteresowania ze strony najemców – mówi Barbara Pryszcz, Dyrektor Regionalny Colliers w Katowicach.

Budynek usługowo-biurowy – TRAUGUTTA BUSINESS HUB. Planowany obiekt zlokalizowany będzie w miejscu dwóch istniejących budynków zlokalizowanych przy ulicy Traugutta o numerach 2, 4 i 4 A. W ramach inwestycji przewidywane jest wykonanie kondygnacji podziemnej, w której zlokalizowany ma być parking dla samochodów osobowych.

Od początku 2021 r. w Gliwicach oddano do użytku biurowiec przy ul. Bojkowskiej 41N (2,1 tys. m2). W budowie lub renowacji, z planowanym terminem oddania na lata 2022-2023, znajduje się obecnie 34,1 tys. m2.

Nowy biurowiec planowany przy ul. Tarnogórskiej 1 z perspektywy dworca PKP

Wśród największych projektów są m.in. DL Prime (15,2 tys. m2), kolejny budynek w ramach kompleksu Future Processing – Future Five (6,6 tys. m2) czy modernizacja zabytkowego budynku Dyrekcji Huty 1-go Maja przy ul. Hlubka/Piwnej (ok. 4,6 tys. m2).

W fazie planowania do końca 2023 r. znajduje się obecnie ok. 18,5 tys. m2. Są to: Alpha Office przy ul. Tarnogórskiej 1 (14 tys. m2) oraz Traugutta Business Hub (4,5 tys. m2).

Obie te inwestycje należą do gliwickiej spółki Elipsa, która w ostatnim czasie dokonała udanej adaptacji budynku po Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych na rogu ulic Toszeckiej i Jana Śliwki. Aktualnie do obiektu, który utworzono na terenie byłych zabudowań szkolnych, wprowadził się salon rowerowy GIANT. Pozostałe powierzchnie są przeznaczone do wynajęcia.

Popyt na powierzchnię biurową w Gliwicach generowany jest głównie przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, IT, jak również branże związane z nowymi technologiami. Odnotowujemy także zainteresowanie powierzchniami biurowymi ze strony licznych startupów zakładanych przez absolwentów Politechniki Śląskiej. Rosnące zapotrzebowanie na biura znajduje odzwierciedlenie w gwałtownie malejącym współczynniku pustostanów, który od początku 2019 r. do III kw. 2021 r. spadł w Gliwicach o blisko 10 p.p. – dodaje Barbara Pryszcz.

Przy Tarnogórskiej ma powstać także hotel

W zakresie przedsięwzięć budowlanych, jakie planowane są w Gliwicach w latach następnych, przewidywana jest jeszcze budowa hotelu. Inwestor biurowca, jaki ma powstać równolegle do Centrum Przesiadkowego (Alpha Office), spółka Elipsa, zamierza go wybudować tuż obok pierwszej ze swoich inwestycji. Czterogwiazdkowy ALPHA HOTEL, zaprojektowany przez MFA Studio, ma mieć powierzchnię 7,2 tys. m2.

W obiekcie mają znaleźć się: sala konferencyjna o powierzchni 230 m2, sala fitness – 100 m2, restauracja na 140 gości, bar mogący pomieścić 50 osób, a także 140 pokoi i podziemny garaż na 40 samochodów. Budynek będzie sześciokondygnacyjny.

Częściowo zagospodarowany teren na początku ulicy Tarnogórskiej ma szansę na zupełnie nową odsłonę – o ile inwestycje przedstawione na wizualizacjach faktycznie zostaną zrealizowane (Uwaga: na grafice centrum przesiadkowe posiada jeszcze dach w formie, która ostatecznie nie została zrealizowana, a projekt CP zmieniono)

(żms)/mat. pras. Colliers
fot. 24gliwice.pl/żms, mat. MFA Studio, Antoni Witwicki