Nowe Centrum Gliwic. Miasto zaprasza na imprezę otwarcia, już w niedzielę 10 września

Będzie europejsko, tanecznie, odjazdowo, a nawet… kolejkowo! Nie zabraknie licznych atrakcji – gier, quizów, warsztatów, pokazów i przejazdów, nauki tańca, zabaw terenowych, a przede wszystkim dobrej muzyki w wykonaniu zespołów Feel i Baranovski. W niedzielę 10 września od godz. 15.00 Miasto Gliwice zaprasza na imprezę otwarcia Nowego Centrum Gliwic – zwieńczenie ponaddwuletnich prac po południowej stronie dworca kolejowego. Kropką nad i będzie przywrócenie ruchu na odcinkach ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego (godz. 19.00). 

 
Skwer Europejski i pobliski parking nad DTŚ, plac przed dworcem PKP, plac Piastów, ul. Piwna z nową zabudową biurowców w tle – właśnie tam w niedzielne popołudnie i wieczór 10 września na gliwiczan i gości z regionu czekać będą atrakcje i niespodzianki. Temat przewodni – nowe centrum miasta wykreowane dzięki wielkiej przebudowie układu drogowego po południowej stronie dworca i stworzeniu Centrum Przesiadkowego. Start imprezy – godz. 15.00. 

W bajecznie kwitnącej późnym latem przestrzeni skweru Europejskiego szykuje się muzyczno-taneczna podróż po Europie. Nie zabraknie największych przebojów Starego Kontynentu, pokazów tanecznych i nauki tańca, food trucków czy quizu wiedzy o Europie. O godz. 18.30 przewidziano oficjalne uroczystości związane z otwarciem Nowego Centrum Gliwic, a o godz. 19.00 – udostępnienie dla ruchu kołowego odcinków ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Fot. M. Buksa /UM Gliwice

Przearanżowana przestrzeń placu dworcowego z barwnymi rabatami kwietnymi, szpalerami młodych platanów, nową fontanną i klimatycznymi latarniami miejskimi na cztery popołudniowo-wieczorne godziny stanie się… wielkim placem zabaw! Dla małych globtroterów, miłośników kolei, sprytnych Zoś Samoś i majsterkowiczów przygotowano warsztaty, gry i zabawy z motywem kolejowym i podróżniczym.

Fot. M. Buksa /UM Gliwice

Wszystkich entuzjastów turystycznych wycieczek objazdowych z przewodnikiem zachęcamy do stawienia się 10 września na placu Piastów. Począwszy od godz. 15.00, co pół godziny będzie można udać się w wygodną podróż po nowym centrum miasta. Eksploracja Nowego Centrum Gliwic pieszo lub rowerem też wchodzi w grę – grę terenową organizowaną dla wszystkich chętnych, którzy między godz. 15.00 i 19.00 stawią się w kompleksie biurowców przy ul. Piwnej.

fot. G. Ożga UM w Gliwicach

Wisienką na torcie imprezy otwarcia Nowego Centrum Gliwic będzie muzyczna podróż, w którą zabiorą mieszkańców i turystów zespoły Baranovski oraz Feel. Między godz. 19.00 i 22.00 śródmiejski parking nad Drogową Trasą Średnicową będzie rozbrzmiewał ich hitami z ostatnich lat. To gratka dla miłośników m.in. „Czułego miejsca”, „Momentów”, „Nie mamy nic”, „Gotowych na wszystko” czy „Naszych słów naszych dni”. Miasto Gliwice zaprasza!

Zaplanowana na 10 września impreza stanowi finał wieloletniego przedsięwzięcia gliwickiego samorządu – kompleksowej przebudowy układu drogowego po południowej stronie dworca i realizacji Nowego Centrum Gliwic, ściśle powiązanych z uruchomieniem Centrum Przesiadkowego przy ul. Składowej. Początki projektów tego ogromnego zamierzenia sięgają kadencji poprzedniego prezydenta miasta, Zygmunta Frankiewicza. 

 

Kompleksowa metamorfoza śródmiejskiej przestrzeni po południowej stronie dworca PKP objęła – przypomnijmy – ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, fragment ul. Zwycięstwa, plac przed dworcem, ulice Okopową i Na Piasku, plac Piastów, odcinki ul. Jagiellońskiej i Piwnej oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Gen. Leona Berbeckiego (od alei Przyjaźni do ul. Fredry). Na tym obszarze, w trakcie ponad 2-letnich prac, wymieniono infrastrukturę podziemną kolidującą z inwestycją i przebudowano łącznie ok. 1,3 km jezdni i chodników, dostosowując je w strefie placu przed dworcem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Utworzono ponad 700 m ciągów pieszo-rowerowych. Nowe przejścia dla pieszych stworzono w rejonie dworcowej poczty oraz na placu Piastów, w miejscach nowo powstałej i rozbudowanej o nowe wloty sygnalizacji świetlnej. Tam też wprowadzono nową organizację ruchu. Poszczególne roboty realizowano etapami, przy zachowaniu przejezdności dla autobusów komunikacji publicznej, starając się ograniczać występujące uciążliwości.

 
Jednocześnie wszędzie tam, gdzie było to możliwe, wprowadzano akcenty zieleni – nowe rabaty z kwitnącymi bylinami, ozdobnymi trawami i krzewami oraz młode drzewa w gruncie, w modułach antykompresyjnych i w donicach, uatrakcyjniając przebudowywany obszar. Dzięki temu rośnie tam obecnie 158 drzew – półtora raza więcej niż przed rozbudową. Powierzchnia biologicznie czynna terenów sięga 61 arów.

Na placu dworcowym, gdzie toczą się aktualnie ostatnie prace związane z budową fontanny z 20 wodotryskami, w geometrycznych układach podkreślonych barwną kompozycją kwietnych rabat oraz linią niewysokich miejskich latarń posadzono do tej pory 20 platanów klonolistnych (docelowo będzie ich 30) oraz 16 głogów i 7 tulipanowców. Biorąc pod uwagę, jak szybko i dobrze rozwijają się w przestrzeni Rynku posadzone tam w modułach antykompresyjnych okazy platanów, w perspektywie kilku lat w Nowym Centrum Gliwic można się spodziewać naprawdę zachwycających efektów oraz porządnej porcji tak pożądanego latem cienia.

Koszt rozbudowy układu drogowego po południowej stronie dworca PKP, finansowanej z budżetu Miasta Gliwice przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Odporności (blisko 5,4 mln zł) i realizowanej od 2021 roku przez Eurovię Polska SA sięgnął – według obecnych wyliczeń – ok. 49,6 mln zł brutto.

W powiązaniu z pracami po południowej stronie dworca i uruchomieniem gliwickiego Centrum Przesiadkowego, gruntownie przebudowano również ulice ks. Hlubka i Piwną, wprowadzając na nich nową organizację ruchu uwzględniającą coraz prężniejsze funkcjonowanie w tym rejonie firm, przedsiębiorstw i restauracji z nowo oddanego kompleksu biurowców. Przy tej okazji wyremontowano fragmenty ulic Traugutta i Tarnogórskiej.

 

Efektownie przearanżowano także przestrzeń skweru Europejskiego, stworzonego przed 7 laty nad tunelem DTŚ. Obsadzono go ponad 60 tysiącami kwitnących o różnych porach roku kwiatów, roślin cebulowych i krzewów, wkomponowując w ich układ ozdobne trawy i młode drzewa. Wzdłuż alejek postawiono wygodne ławki i leżaki oraz charakterystyczne, nowoczesne pergole. W efekcie tych zmian w ścisłym sercu miasta powstała wielobarwna enklawa bujnej roślinności z atrakcyjną strefą relaksu i wypoczynku dla mieszkańców i turystów.

Publikacja: Miasto Gliwice