Nowe ławki, alejki, plac zabaw, witacze przy wejściu do parku… Rewitalizacja obok Hali Gliwice

W ciągu najbliższych 2 lat Park Chrobrego zostanie odrestaurowany. Po zakończeniu prac będzie tam można aktywnie spędzić czas z całą rodziną. Kto wie, czy nie będzie to zielona wizytówka miasta.

Park Chrobrego, z powierzchnią 10,1 hektara, jest największym tego rodzaju obszarem w mieście. Na tym terenie niebawem pojawią się takie atrakcje, jak podniebna deskorolka, siłownia na świeżym powietrzu, boisko do gry w bule, kosze do discgolfa, domki dla ptaków, hotele dla owadów, a także ścieżka zdrowia, „rodeo” i karuzela.

Przy wejściu do miejskiego zieleńca będą ustawione „witacze” wykonane z żelbetowych płyt. To popularny ostatnio trend w gliwickiej (i nie tylko) architekturze. Do kolejnych miejsc w parku będą wiodły pokryte granitową kostką alejki, którymi dostaniemy się na położony centralnie plac zabaw. Ale to nie koniec atrakcji dla najmłodszych. Dzięki ustawionych w parku domkach dla ptaków oraz hotelach dla owadów niegryzących, dzieci będą mogły obserwować życie zwierząt zamieszkujących okolicę.

Pojawi się również nowe oświetlenie, 13 ogólnodostępnych leżaków, 14 ław i 7 stołów piknikowych, a także dwa moduły rowerowe, które mają sprawić, że park Chrobrego stanie się rzeczywiście atrakcyjnym miejscem rekreacji. Jedna z większych w Gliwicach – siłownia „pod chmurką” wyposażona będzie w dziesięć podwójnych urządzeń. Będą to, m.in. biegacz, rowerek, narciarz, wioślarz, prasa nożna, drabinka z podciągiem, ławka do brzuszków, poręcz, orbitrek, koła tai chi.

Do kolejnych atrakcji, które niebawem będą cieszyć gliwiczan, należy zaliczyć bulodrom, czyli boisko do gry w bule. Na całym obszarze parku zlokalizowane będą również kosze do gry w disc golfa (9 koszy), obok których znajdą się tablice z instrukcją – jak grać?

Z myślą o młodzieży powstanie plac, na którym poza ławkami, stołami, koszami i stojakami rowerowymi powstanie kilka nowych zaskakujących urządzeń – np. podniebna deskorolka, rodeo i karuzela

– informuje rzecznik MZUK, Marzena Sosnowska – Ich nazwy są intrygujące, ale liczymy na to, że spodobają się użytkownikom parku, tym bardziej, że takich atrakcji jeszcze w naszym mieście nie ma

Przy biegnącej w parku „ścieżce zdrowia” zlokalizowane zostaną urządzenia wspomagające bycie „fit”, jak ławeczka, sztanga, liny, poręcze, drążki, drabinki, ławka parkowa oraz stojaki rowerowe. Powstanie też instalacja zasilająca oświetlenie placów, alejek, elementów dekoracyjnych i roślin, która będzie umożliwiać podłączenie sprzętu nagłaśniającego, przydatnego podczas imprez.

Realizacja została podzielona na etapy, a pierwsze prace mają ruszyć w maju. Miejski Zarząd Usług Komunalnych, w którego gestii leży opieka nad parkiem, właśnie ogłosił przetarg na wykonanie modernizacji. Całość inwestycji ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku. Autorem projektu jest gliwickie biuro Visio Architects and Consultants.

(żms)/KP UM-(mf)