Tegoroczne wybory do rad dzielnic cieszyły się nieco większym zainteresowaniem niż w latach ubiegłych i mogą być dowodem ożywienia społecznego w mieście. Nie pierwszy raz okazało się też, że znane nazwiska nie dają gwarancji dobrego wyniku w wyborach osiedlowych.
Pierwszym zwiastunem dużo większego zaangażowania mieszkańców (niż w latach poprzednich) w życie dzielnic były wyniki rejestracji kandydatów. Tylko jedna dzielnica (co ciekawe bardzo liczne osiedle Kopernika) nie uzbierała wystarczająco dużo chętnych, by rada mogła powstać. W 12 dzielnicach przeprowadzono wybory, a w 8 rady powstaną bez konieczności głosowania.
Frekwencja w tym roku była na tyle wysoka, że niektórzy radni dzielnicowi ze swoimi wynikami spokojnie mogliby myśleć o mandatach do Rady Miasta w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. W Łabędach Paweł Klapec i Krystyna Sowa zdobyli odpowiednio 591 i 528 głosów. W ubiegłym roku do zostania radnym (przy odpowiedniej konfiguracji list) wystarczyło zaledwie 197 głosów (tyle zdobyła radna z najsłabszym mandatem w RM Nina Drzewiecka).
Wyniki z Łabęd robią wrażenie, ale najwyższą frekwencję zanotowano gdzie indziej. W Czechowicach zagłosowało 21,44% uprawnionych, w Żernikach 15,57% a w Bojkowie 14,53%.
Jak prezentują się wyniki w poszczególnych dzielnicach?
BAILDONA
Dzielnica zanotowała niską frekwencję na poziomie 5%. Najwięcej głosów zebrała Brygida Baj. Baczni obserwatorzy życia publicznego zwrócą uwagę też na wynik jedynego radnego Rady Miasta w gronie kandydatów – Marcina Prokopa. Radny PiS zebrał 120 głosów, zajął 6 miejsce i zostanie radnym dzielnicy, podobnie jak jeden z liderów gliwickiego Ruchu Narodowego Łukasz Raś (93 głosy).
Trzy najlepsze wyniki:
1. Baj Brygida – 217
2. Chirowska Kinga – 190
3. Izydorczyk Weronika – 182
BOJKÓW
Wybory w Bojkowie – jak zwykle – cieszyły się dużym zainteresowaniem (frekwencja 14%). Zwycięzcą okazał się jeden z największych przegranych ubiegłorocznych wyborów do Rady Miasta – wieloletni radny Koalicji dla Gliwic Paweł Wróblewski (239 głosów).
Trzy najlepsze wyniki:
1. Wróblewski Paweł – 239
2. Kruszyński Krzysztof – 222
3. Wróblewska Agata – 195
CZECHOWICE
Najwyższa procentowa frekwencja (21%) wcale nie oznacza dużej liczby głosów na kandydatów. Aby wygrać wybory w Czechowicach Leszek Jezierczak potrzebował jedynie 110 głosów.
Trzy najlepsze wyniki:
1. Jezierczak Leszek – 110
2. Wyciślik Marcin – 104
3. Kasza Artur – 91
ŁĄBĘDY
W Łabędach zwycięstwo Pawła Klapeca (współwłaściciel znanej kawiarni) to mała niespodzianka bo do tej pory w tej dzielnicy najsilniejszy mandat miała Krystyna Sowa. Radna Rady Miasta jednak i tak zdobyła drugi wynik w skali całego miasta. Radnym w Łabędach będzie też m.in. Grzegorz Buksa (związany z Nowym Ratuszem) czy Jacek Trochimowicz (do niedawna radny Koalicji dla Gliwic związany z osiedlem Wojska Polskiego).
Trzy najlepsze wyniki:
1. Klapec Paweł – 591
2. Sowa Krystyna – 528
3. Sikora Karol – 434
OBROŃCÓW POKOJU
Osiedle Obrońców Pokoju wyróżniło się dobrą frekwencję (11%). Zwycięzcą wyborów został Bogusław Superat, który jedynie o 7 głosów pokonał Karolinę Babak.
Trzy najlepsze wyniki:
1. Superat Bogusław – 272
2. Babak Karolina – 265
3. Bielec Krzysztof – 256
POLITECHNIKA
Dzielnica Politechnika dawno nie posiadała rady dzielnicy i może dlatego frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła zaledwie 4%. Aby zostać radnym w tej dzielnicy wystarczyło 27 głosów.
Trzy najlepszy wyniki:
1. Bella Czesława – 50
2. Węglińska Jolanta – 44
3. Pietruszczyk Lidia – 40
SIKORNIK
Sikornik na frekwencyjnej mapie Gliwic wypadł dość blado (niespełna 5%), ale skala osiedla sprawiła, że do zostania radnym potrzebne było co najmniej 136 głosów. Najwięcej uzbierała radna Rady Miasta z Nowego Ratusza Agnieszka Duda. Wyborcy silnym mandatem obdarzyli też społeczniczki zaangażowane w obronę Wilczych Dołów – Jolantę Zygmunt-Więzik i Magdalenę Malarę. Radnym zostanie również m.in. jeden z liderów Rowerowych Gliwic Tomasz Herud (będzie to reelekcja).
Trzy najlepsze wyniki:
1. Duda Agnieszka – 371
2. Rabsztyn Jolanta – 228
3. Zygmunt-Więzik Jolanta – 222
ŚRÓDMIEŚCIE
Trudno w to uwierzyć, ale dzielnicą o najgorszej frekwencji okazało się Śródmieście (2,59%). Być może w dzielnicy, w której ze względu na lokalizację dzieje się w mieście najwięcej, nie ma silnej identyfikacji mieszkańców z jej problemami.
Trzy najlepsze wyniki:
1. Czapla Wojciech – 94
2. Konior Janusz – 90
3. Konior Małgorzata – 90
TRYNEK
Trynek zanotował niską frekwencję na poziomie 3%. Najwięcej głosów zebrała Anna Kajdanowicz (163). Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się Beata Bednarczyk i Aleksandra Lemańska (152). Tuż za podium znalazł się znany w Gliwicach fotograf Michał Buksa (136).
Trzy najlepsze wyniki:
1. Kajdanowicz Anna – 163
2. Bednarczyk Beata – 152
3. Lemańska Aleksandra – 152
WÓJTOWA WIEŚ
Na Wójtowej Wsi zanotowano stosunkowo wysoką frekwencję (9%), ale już przed wyborami wiadomo było, że w radzie dojdzie do sporych zmian. Tylko trzy osoby z poprzedniego składu kandydowały ponownie, a na start nie zdecydowała się wieloletnia liderka rady – Justyna Swoszowska. Największą liczbę głosów zdobyło małżeństwo związane z Fundacją Plac Grunwaldzki Marek Krząkała (242) i Aleksandra Adryańska-Krząkała (229).
Trzy najlepsze wyniki:
1. Krząkała Marek – 242
2. Adryańska-Krząkała Aleksandra – 229
3. Zuber-Stoncel Agnieszka – 133
ZATORZE
Na Zatorzu frekwencja wyniosła jedynie 3,49%. Zwycięzcą okazał się Michał Byrczek, który rok temu próbował swoich sił w wyborach do Rady Miasta (PiS).
Trzy najlepsze wyniki:
1. Byrczek Michał – 159
2. Jander Jarosław – 138
3. Żyłka Rafał – 135
ŻERNIKI
Na listach wyborczych w Żernikach można było znaleźć wyjątkowo dużo osób aktywnie uczestniczących w życiu publicznym miasta. Wygrała Mariola Bucher (244) wyprzedzając Sebastiana Alamoda. Trzeci wynik (choć w tym kontekście może “dopiero” trzeci) zanotował wiceprzewodniczący Rady Miasta Kajetan Gornig. Jego Nowy Ratusz będzie miał jednak w radzie mocną reprezentację. W Żernikach uwagę zwracają jednak nazwiska, które zanotowały zaskakująco słabe wyniki. Do Rady o włos (bo na 15 miejscu) załapał się radny Sejmiku Województwa Śląskiego Marek Bieniek (PSL). Ta sztuka nie udała się natomiast Jolancie i Robertowi Neumann (rodzina byłego prezydenta Gliwic). O prawdziwej klęsce może natomiast mówić Olaf Pest. Najmłodszy radny w gliwickiej Radzie Miasta zdobył zaledwie 72 głosy i zajął przedostatnie miejsce.
Trzy najlepsze wyniki:
1. Bucher Mariola – 244
2. Alamoda Sebastian – 213
3. Gornig Kajetan – 196
W 8 gliwickich dzielnicach (Brzezinka, Ligota Zabrska, Ostropa, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego) złoszonych zostało jedynie 15 kandydatów i Rady powstaną bez konieczności przeprowadzania wyborów. Szczegółowe wyniki wyborów dostępne są pod tym linkiem.
Michał Szewczyk