Ruszają prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji pozwalającym wprowadzić w wybranych częściach Gliwic takie zmiany, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało. W pierwszym etapie odbędzie się dyskusja nad wyznaczeniem obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, powstanie też pogłębiona diagnoza. Warto wziąć udział w specjalnych miejskich warsztatach, które odbędą się w czerwcu i lipcu w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17.
Gminny Program Rewitalizacji to dokument zawierający szczegółową diagnozę obszaru rewitalizacji, cele, projekty oraz mechanizmy, które będą wdrażane, by poprawić jakość życia w mieście na obszarach i w lokalizacjach, które wymagają szczególnej troski i działań oraz szeroko pojętych zmian. To ważny dokument, w tworzeniu którego mogą pomóc mieszkańcy poprzez udział w warsztatach i wypełnienie ankiet.
– Chcemy przyjrzeć się tym obszarom na terenie miasta, które wykazują nagromadzenie różnych problemów (przede wszystkim społecznych) w stopniu większym niż przeciętnie w całym mieście i wymagają przez to szczególnej interwencji. Na tej podstawie wyznaczymy obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji. Dla obszaru rewitalizacji zostanie opracowany Gminny Program Rewitalizacji określający kierunki rozwoju i działania, które należy podjąć, aby wspomóc odnowę tego obszaru. Zapraszam Państwa do aktywnego udziału w spotkaniach i wypełnienia ankiety! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Warsztaty odbędą się 20 i 28 czerwca oraz 5 lipca (godz. 16.30) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17.
Będą dotyczyć diagnozy miasta, na podstawie której zostaną wyznaczone obszary zdegradowane i obszary rewitalizacji. W warsztatach mogą wziąć udział mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz członkowie organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych pracami nad Gminnym Programem Rewitalizacji. Termin warsztatów można wybrać, ale obowiązują zapisy (mejlowo na adres brm@um.gliwice.pl lub osobiście w Biurze Rozwoju Miasta UM, w pokoju 202 przy ul. Jasnej 31A).
Od 20 czerwca do 31 lipca będzie można też wypełnić specjalne, tematyczne ankiety.
W wersji papierowej będą one dostępne w punktach informacyjnych w siedzibach Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A oraz w budynku MBP przy ul. Kościuszki 17. W wersji elektronicznej pojawią się na platformie partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. (mf)
Publikacja: Miasto Gliwice