Politechnika Śląska zakupiła nowy, wielosilnikowy samolot szkoleniowy TECNAM P2006T, który pomoże rozwijać i doskonalić kształcenie studentów na kierunkach lotniczych. Inwestycja pochłonęła 4 mln zł.
Nowy aeroplan uzupełni bazę szkoleniową gliwickiej uczelni, dysponującej od teraz czterema maszynami.
– Weszliśmy na zupełnie nowe terytorium – lotnictwo – i dziś jesteśmy jednym z liderów. Szkolimy nie tylko pilotów, ale także nawigatorów, mechaników oraz przyszłych kontrolerów ruchu lotniczego. Nasza kadra i zaplecze rosną w siłę – mówi rektor Politechniki, prof. Marek Pawełczyk.
Nowoczesna maszyna – nowe możliwości
TECNAM P2006T to wysokiej klasy narzędzie edukacyjne z dwoma silnikami, ładownością 411 kg i prędkością przelotową 145 węzłów. Górnopłat ma proste skrzydła zakończone wingletami, co zwiększa stabilność lotu oraz poprawia widoczność i komfort pilota. Samolot jest napędzany silnikami Rotax 912S3 o mocy 100 KM każdy, a obok nich znajdują się dwa zbiorniki paliwa o łącznej pojemności do 200 litrów, co pozwala na loty trwające do 5 godzin. Maszyna jest również wyposażona w nowoczesną awionikę Garmin G950.
Z pomocą TECNAMA studenci Politechniki Śląskiej mogą trenować pilotaż oraz obsługę nowoczesnych systemów nawigacyjnych w realnych warunkach, przy każdej pogodzie.
Zakup samolotu kosztował blisko 4 mln zł. Został sfinansowany w ramach specjalnego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Do tej pory nasza uczelnia posiadała 4 samoloty. Ten jest piąty, a w planach jest zakup kolejnego – zapowiedział prof. Jarosław Kozuba, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej.
Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju, która kształci na kierunkach lotniczych
Kształcenie specjalistów lotnictwa realizowane jest w oparciu o dwa programy kształcenia: na kierunku Transport (od 2012 r.) w specjalnościach: „Nawigacja lotnicza”, „Mechanika i eksploatacja lotnicza” i „Zarządzanie ruchem lotniczym” ( studia I i II stopnia) oraz na kierunku Inżynieria lotnicza (od 2021 r.) w specjalnościach: „Konstrukcja samolotów”, „Eksploatacja silników lotniczych”, „Materiały lotnicze” i „Logistyka lotnicza”(studia I stopnia) oraz „Napędy lotnicze i kosmiczne”, „Metody projektowania i symulacji w inżynierii lotniczej”, „Nowoczesne technologie i materiały w inżynierii lotniczej”, „Inżynieria lotnicza”, „Systemy logistyczne w transporcie lotniczym”, „Bezzałogowe statki powietrzne” (studia II stopnia).
Obecnie na obu kierunkach lotniczych Politechniki Śląskiej studiuje ponad 600 osób, a studia w specjalnościach lotniczych cieszą się dużym zainteresowaniem.
(żms)/UM Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŁG