Nadano prawie tysiąc nr PESEL obywatelom Ukrainy. Ilu uchodźców trafiło do Gliwic? Dane szacunkowe

Miasto kupiło ostatnio budynek przy ulicy Jasnej. Docelowo mają tam znaleźć się pomieszczenia m.in. magistratu, jednak ze względu na sytuację związaną z uchodźcami z Ukrainy na razie zostaną tam zorganizowane kolejne miejsca schronienia.

 
Prawdopodobnie już w kwietniu na ulicę Jasną przeniesiony zostanie punkt recepcyjny dla przyjezdnych z terenów objętych działaniami wojennymi. Znajdą się tam również kolejne, tymczasowe miejsca noclegowe dla około 120 osób.

Posłuchaj

A ilu imigrantów przebywa w Gliwicach? Takie informacje posiada strona rządowa i określa je na podstawie logowania się telefonów na terenie naszego Państwa. Według stanu na 16 marca, do Gliwic przybyło już 3,2 tys. osób.

Posłuchaj

Numery PESEL

Nadano dotąd już około tysiąca numerów PESEL, które niezbędne są obywatelom Ukrainy do zorganizowania swojego życia w Polsce (daje to m.in. możliwość założenia konta bankowego, podjęcia pracy, edukacji). Miasto stara się zarządzać kolejkami do tych punktów.

Posłuchaj

Edukacja dla dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież, która przybyła do naszego miasta z Ukrainy mają możliwość podjęcia kształcenia w gliwickich placówkach oświatowych. Aktualnie do szkół i przedszkoli zgłoszono kilkaset młodych obywateli ze wschodu.

Posłuchaj

Pomoc medyczna

Każda osoba z problemem zdrowotnym ma prawo skorzystać z porady lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala w ramach usług świadczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej przez obywateli Ukrainy jest wymagane zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terenie Polski, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 roku w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium Ukrainy.

Posłuchaj

Przepisy przygotowywane przez rząd obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ-em. Świadczenia medyczne dla uchodźców z Ukrainy zostaną opłacone z budżetu państwa na podstawie stawek zapisanych w umowach z NFZ-em. Lekarze mogą też wystawiać recepty obywatelom Ukrainy, którzy nie mają numeru PESEL.

Praca dla uchodźców

Uchodźcy, którym nadano już numer PESEL, mogą podjąć w naszym mieście zatrudnienie. Powiatowy Urząd Pracy prowadzi działania pomostowe pomiędzy osobami chcącymi podjąć zatrudnienie, a pracodawcami. Niestety, gros ofert dedykowanych jest mężczyznom, natomiast przyjezdni z Ukrainy to w zdecydowanej większości są kobiety i dzieci (mężczyzn obejmuje powszechna mobilizacja wojskowa).

Posłuchaj

Pomoc społeczna

Obywatele Ukrainy mogą starać się w Polsce o świadczenia z zakresu pomocy społecznej. Przyjmowaniem wniosków w tych sprawach zajmuje się OPS Gliwice. Na stronie ośrodka znajdują się informacje na ten temat zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

Posłuchaj

Piecza zastępcza

Osoby, które zapewniły opiekę dzieciom z objętej wojną Ukrainy, mogą ubiegać się o adekwatne środki finansowe z tytułu pełnienia pieczy zastępczej. Miasto wyraża nadzieję, że fundusze na ten cel zostaną przekazane ze strony administracji centralnej.

Posłuchaj

Darów nie przynoście do punktów noclegowych

Nadal zbierane są dary dla osób przybywających ze wschodu. Miasto prosi, aby nie przynosić ich do punktów, gdzie Ukraińcom zapewniany jest nocleg. Miejscem zbiórki prowadzonej przez gliwicki samorząd niezmiennie jest hala Arena Gliwice. Stowarzyszenie GTW, które koordynuje akcję, codziennie w mediach społecznościowych prezentuje aktualne zapotrzebowanie.

Posłuchaj

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG