O historii dzielnic, ich mieszkańcach i charakterystycznych miejscach. Dwa spacery z przewodnikiem

W Sośnicy i na Zatorzu odbędą się spacery z przewodnikiem w ramach projektu „Zmieniamy dzielnice”. Zainteresowanych mieszkańców oprowadzać będzie badacz Górnego Śląska i autor książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”, Kamil Iwanicki. Udział jest bezpłatny, a zapisy nie są wymagane.

 
Pierwsze wydarzenie, które odbędzie się na terenie Sośnicy, zaplanowane zostało na 7 maja (wtorek). Rozpoczęcie o godzinie 17:00 przy przystanku Sośnica – Apteka (ulica Sikorskiego). Czas trwania wydarzenia to około 1,5 godziny.

Historia Sośnicy sięga średniowiecza, ale przez wieki mieszkańcy zajmowali się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Początek XX wieku to czas, gdy w dzielnicy zaczyna się rozwój przemysłu, szczególnie górniczego, który przez kolejne dekady ma duży wpływ na kształt tej części Gliwic. Powstają familoki, osiedla dla górników, a w PRL-u dziesiątki bloków – czytamy w opisie wydarzenia.


Porozmawiamy o historii dzielnicy, skąd wzięła się nazwa stawu Szachta. Wspólnie powspominamy o życiu w dzielnicy i będziemy mogli się wymienić spostrzeżeniami o Sośnicy

– kontynuują organizatorzy. Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się tu.

Dwa dni później, 9 maja (czwartek) odbędzie się spacer po dzielnicy Zatorze. Miejsce rozpoczęcia to tężnia solankowa przy ul. Chorzowskiej 98, a czas trwania to 1,5 godziny.

Zatorze to jedna z najmłodszych dzielnic Gliwic, która przed wojną nazywano Stadtwald. Miała ona przemysłowy charakter, tutaj powstały kolonie robotnicze przy Horsta Bienka, Chorzowskiej i św. Marka. Wybierzemy się na spacer śladem dawnych kamienic przy Lipowej, starych miejskich nekropolii, zameczku leśnego i toru kolarskiego. Porozmawiamy o historii dzielnicy i jej mieszkańców. Wspólnie powspominamy o życiu w dzielnicy i będziemy mogli się wymienić spostrzeżeniami o Zatorzu – zapowiadają organizatorzy. Wydarzenie FB – kliknij tu.

Oba spacery dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Edycja 2024. Organizatorem spacerów jest Centrum Kultury Vicotria.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ckvictoria.pl.

(żms)
fot. zdjęcie poglądowe/CK VICTORIA

9 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze