Obwodnica, a może autobus szynowy? Co zrealizuje miasto? Znamy budżet na 2017 rok

Na czwartkowej sesji Rady Miasta, radni przyjęli projekt budżetu miasta na 2017 rok.

Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się m.in. przebudowa skrzyżowań Kozielska-Wyczółkowskiego, przebudowa „pajączka”, budowa lotniska dla awionetek czy budowa polderów i zbiorników retencyjnych na Kłodnicy oraz potokach Doa i Ostropka.

MNIEJ NA INWESTYCJE

Planowane dochody budżetu miasta mają wynieść 1 mld 114 mln złotych. To więcej niż w ubiegłym roku, ale mniej niż w latach wcześniejszych. Wydatki mają wynieść 1 mld 293 mln złotych, a deficyt budżetowy 179 mln złotych.

W tym roku gros środków przeznaczono na wydatki bieżące kosztem tych przewidzianych na inwestycje. Na te drugie łącznie przewidziano 280 mln złotych, z czego niemal 1/3 pochłonie transport i łączność. Oprócz wymienionych wyżej przedsięwzięć, w budżecie znalazło się miejsce także dla Miejskiego Autobusu Szynowego na trasie Gliwice Sośnica ? Gliwice ? Gliwice Łabędy ? Pyskowice, budowa południowej części obwodnicy miasta od ul. Rybnickiej do ul. Pszczyńskiej, czy remontów mostów: nad rzeką Kłodnicą w ciągu ul. Dworcowej i ul. Wrocławskiej i nad potokiem Ostropka w ciągu ul. Wójtowskiej. Przebudowane mają zostać także niektóre ulice (Architektów, Kujawska, Jagiellońska, Zabrska).

Spoza sfery transportowej, warto wspomnieć m.in. o dalszej rozbudowie systemu monitoringu, modernizacji budynku Teatru Miejskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej czy budowie przedszkola w Brzezince.

Co ważne, obecność inwestycji w budżecie nie daje pewności jej realizacji w przyszłym roku. To jedynie „potencjalność” podjęcia takiego przedsięwzięcia, warunkowana innymi czynnikami.

PYTANIA O SZPITALE

Czwartkowa debata na temat przyszłorocznego budżetu przerodziła się w dyskusję na temat stanu gliwickiej służby zdrowia. Złą sytuację gliwickich placówek podkreślali radni Platformy Obywatelskiej.

– Cieszy nas to, że zdecydowano się wreszcie na rozpoczęcie budowy nowego szpitala w Gliwicach (planowana rozbudowa GCM przy ul. Kościuszki – red.). Wiemy jednak dobrze, że w ostatnich tygodniach gliwickie szpitale przechodzą spore perturbacje. Oczekiwalibyśmy, że równolegle z budową nowego szpitala zostaną podjęte działania dla zabezpieczenia kontynuacji świadczeń w szpitalach istniejących – mówił radny Zbigniew Wygoda (PO).

– Obecna sytuacja jest wynikiem totalnego braku nadzoru nad tym co się tam dzieje. Miałbym duże opory w wydatkowaniu tak dużych kwot, przy tak słabych wynikach aktualnych jednostek. Szpital to nie mury, szpital to przede wszystkim ludzie. Wszystkie jednostki w województwie powstawały wokół osób, wokół zespołu lekarskiego. Mury to sprawa wtórna. Jestem przekonany, że mają Państwo świadomość, że należy wiele poprawić w zarządzaniu jednostkami szpitalnymi – zaznaczał radny Kajetan Gornig (PO).

– Ta ocena jest niesprawiedliwa. Wyziera z tej wypowiedzi, że nasze szpitale miejskie są źle zarządzane. Historycznie decyzje o finansowaniu gliwickiej służby zdrowia były podejmowane politycznie. Takim sposobem finansowania jesteśmy dotknięci systemowo – podkreślał Piotr Wieczorek, wiceprezydent Gliwic.

– Szpitalnictwo w Gliwicach to nasz główny problem. Nie mamy w tej chwili istotnych zagrożeń, otwartych konfliktów czy problemów porównywalnych ze szpitalnictwem. A akurat na tę sferę życia mamy wpływ najmniejszy. Całe finansowanie jest zewnętrzne i jest ono skandaliczne. Mam tu na myśli różnice w finansowaniu tych samych procedur w rożnych miejscach – tłumaczył Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Konkluzją dyskusji była zapowiedź zorganizowania przez prezydenta spotkania na temat sytuacji w gliwickich szpitalach.
Budżet miasta na 2017 roku ostatecznie został przyjęty liczbą 21 głosów „za”. Trzech radnych wstrzymało się od głosu (Dragon, Gornig, Wygoda).
(msz)