Przebudowa ul. Jagiellońskiej, zagospodarowanie ul. Chorzowskiej i budowa suchego polderu przy ul. Słowackiego – to tylko niektóre inwestycje, jakie znalazły się w projekcie budżetu miasta na 2019 rok.
W przyszłym roku Magistrat planuje wydać 1 mld 474 mln złotych (o 100 mln złotych więcej niż w tym roku). Natomiast dochody oszacowano na poziomie 1 mld 270 mln złotych. Deficyt budżetowy wyniesie 203 mln złotych i ma zostać pokryty wolnymi środkami oraz przychodami z zaciągniętych pożyczek i kredytów.
Po rozebraniu miejskiego portfela na części pierwsze, okazuje się, że z kasy miasta najwięcej środków zostanie przeznaczonych na oświatę i wychowanie (334 mln złotych) oraz transport i łączność (290 mln złotych). Na przeciwnym biegunie znajdują się wydatki związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego (28 mln złotych) oraz ochroną zdrowia (20 mln złotych).
Jakie inwestycje w budżecie?
Miasto planuje przeznaczyć kolejne środki na przebudowę ul. Jagiellońskiej i Zabrskiej. Jednak to nie jedyne planowane inwestycje drogowe. Warto wspomnieć o zagospodarowaniu terenu po dawnym torowisku przy ul. Chorzowskiej, przebudowie układu drogowego w rejonie ul. Piwnej i Hlubka, budowie obwodnicy zachodniej i realizacji połączenia drogowego między ul. Kozielską a Andersa (w rejonie sklepu Matbud).
Nowością w budżecie jest remont ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Mickiewicza. Wielokrotnie poruszany przez nas temat zaniedbanej alejki wreszcie spotkał się z zainteresowaniem urzędników. Niestety, jak informuje ZDM, na razie nie ma żadnych szczegółów inwestycji.
Miasto zamierza też m.in. poddać renowacji teren nad tunelem DTŚ, wybudować suchy polder przy ul. Słowackiego, wyremontować alejkę łączącą ul. Zygmunta Starego z Teatrem Miejskim. Planowana jest także budowa hali sportowej przy ul. Bojkowskiej oraz budynków mieszkalnych przy ul. Opolskiej i Wrocławskiej.
Warto jednak pamiętać, że obecność inwestycji w budżecie nie oznacza, że będzie ona w przyszłym roku realizowana. Wiele z przedsięwzięć pojawia się w uchwałach budżetowych od wielu lat.
– Takie inwestycje w ustawie budżetowej pojawiają się z “ostrożności procesowej”. Jest duże prawdopodobieństwo, że coś w tych sprawach w tę czy inną stronę ruszy i musimy być na to przygotowani – tłumaczył w ubiegłym roku Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.
Opublikowany na stronie internetowej miasta dokument jest na razie projektem budżetu, który może ulec niewielkim zmianom. Dokument będzie analizowany i omawiany na poszczególnych komisjach Rady Miasta, na których radni mogą wystosować uwagi do budżetu lub dopytać urzędników (skarbnika, naczelników wydziałów lub wiceprezydentów) o szczegóły. Przyjęcie budżetu odbędzie się na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta.
Michał Szewczyk