OC komisowe – co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Chociaż zasadniczo umowa podpisywana jest na 12 miesięcy, istnieje opcja OC krótkoterminowego. Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie komisowe i kto może z niego skorzystać.

OC komisowe jest specyficzną formą ubezpieczenia komunikacyjnego, które – chociaż ma identyczny zakres ochrony jak standardowa polisa – nieco się od niej różni.

Komisowe OC – na czym to polega?

OC komisowe to obowiązkowa polisa komunikacyjna, która – w przeciwieństwie do standardowego ubezpieczenia – obowiązuje przez znacznie krótszy okres wynoszący minimum 30 dni.


Samochód objęty taką polisą ma zapewnioną typową ochronę, jaka wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie, gdy dojdzie do szkody wyrządzonej przez osobę kierującą ubezpieczonym autem.

OC komisowe – kto może z niego skorzystać?

Jeszcze do niedawna OC komisowe było dedykowane wyłącznie właścicielom komisów zajmujących się pośrednictwem sprzedaży. Obecnie znacznie więcej osób może skorzystać z tego typu ubezpieczenia – i to nie tylko przedsiębiorstwa, ale również osoby fizyczne nieprowadzące działalności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, OC komisowym można objąć:

  • pojazdy zarejestrowane czasowo
  • auta będące w posiadaniu właścicieli komisów
  • samochody zarejestrowane za granicą i które mają zostać wwiezione do Polski
  • auta historyczne lub uznane za unikatowe
  • samochody przeznaczone do jazd testowych
  • pojazdy wolnobieżne (z wyłączeniem ciągników rolniczych).

Jak wynika z powyższego, OC komisowe ma dość wąski zakres obowiązywania. Dlatego przed podpisaniem umowy trwającej mniej niż 12 miesięcy należy dokładnie sprawdzić, czy istnieje prawna możliwość wykupienia tego typu polisy.

Gdy nie spełniasz warunków dla OC komisowego…

Praktyka pokazuje, że tylko nieznaczna część pojazdów spełnia warunki związane z OC komisowym. Oznacza to, że pozostali są zobowiązani do wykupienia standardowego ubezpieczenia – z umową na 12 miesięcy.

Jeśli ktoś nie dostosuje się do wymogów prawnych, wówczas musi się liczyć z wysokimi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Mogą one wynieść nawet kilka tysięcy złotych – wszystko zależy od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej. Nie warto więc ryzykować – szczególnie, że standardową polisę można znaleźć na bardzo korzystnych warunkach.

Jak wybrać korzystne długoterminowe OC?

Jeśli zdecydujesz się na przypadkową ofertę ubezpieczenia OC, niekoniecznie będzie ona dla ciebie atrakcyjna pod względem finansowym. Dlatego w pierwszej kolejności należy porównać dostępne propozycje – tak, aby wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w potrzeby i oczekiwania. W przypadku ubezpieczenia OC jednym z głównych kryteriów wyboru jest… cena. Nie ma sensu przepłacać za polisę, ponieważ sumy gwarancyjne i zakres ochrony są identyczne – niezależnie od wysokości opłacanej składki i towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli to już wiesz, czas znaleźć odpowiednią ofertę. Z pomocą przychodzi serwis porównywarkowy, np. https://rankomat.pl. Znajdziesz tam kalkulator OC/AC, za pośrednictwem którego przeprowadzisz szybką i wiarygodną kalkulację. Poświęcając zaledwie kilkanaście minut, masz szansę zaoszczędzić nawet do 50% – tyle średnio wynoszą różnice między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem. Jedyne co musisz zrobić, to wypełnić formularz – z podaniem własnych danych i informacji dotyczących samochodu.

Pamiętaj! OC komisowe dotyczy wyłącznie wybranych grup pojazdów. Możesz z niego skorzystać m.in. wtedy, gdy posiadasz samochód o wartości historycznej lub sprowadzasz auto z zagranicy. Jeżeli natomiast nabywasz samochód od osoby prywatnej nieprowadzącej działalności i pojazd pochodzi z Polski, obowiązuje cię wyłącznie 12-miesięczna umowa ubezpieczeniowa.

(materiał partnera)