Oddział Chirurgii w dawnym szpitalu wojskowym wznowił działalność. Znów przyjmowani są pacjenci

Nowy rok przyniósł zmiany w sytuacji Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego.

Od poniedziałku, 2 stycznia wznowił działalność tamtejszy oddział chirurgii dorosłych. Patowa sytuacja wciąż trwa w Gliwickim Centrum Medycznym przy ul. Kościuszki, w którym przyjmowanie pacjentów wstrzymano na Oddział Chirurgii Dziecięcej.

– Dyrektor szpitala tak jak obiecywał, przywrócił do funkcjonowania tamtejszy oddział chirurgii. Pacjenci znów są przyjmowani – mówi o Szpitalu Miejskim nr 4 Marek Jarzębowski, rzecznik Prezydenta Gliwic.


Wciąż niepewna jest sytuacja chirurgii w Gliwickim Centrum Medycznym przy ul. Kościuszki.

– Prezes GCM chciałby powołać Oddział w nowym kształcie, ale nie wiadomo, czy mu się to uda. A nawet jeśli doszłoby to do skutku, to nie ma pewności czy szpital otrzyma kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia – dodaje Marek Jarzębowski.

Przypomnijmy. Lekarze chirurdzy z dawnego szpitala wojskowego przy ul. Zygmunta Starego w ubiegłym roku złożyli wypowiedzenia. Od 1 listopada pracę zawiesił cały oddział. Z nieoficjalnych informacji wynika, że lekarze ci nie wrócili do pracy, w ich miejsce zatrudniono nowych specjalistów.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Choć za powód, dla którego lekarze zrezygnowali z pracy w Szpitalu Miejskim nr 4 podawano głównie kwestie finansowe, chirurdzy wskazywali też na brak zabezpieczeń na dyżurach ? często pracowali z niewystarczającą liczbą personelu, bez możliwości ewentualnego zastępstwa.[/perfectpullquote]

Dawny Szpital Wojskowy przy ul. Zygmunta Starego od lat zmaga się z fatalną sytuacją finansową.

W 2012 roku placówkę od Ministerstwa Obrony Narodowej przejęło Miasto. Z miejskiej kasy dofinansowano m.in. zakup rezonansu magnetycznego i udzielono szpitalowi pożyczki w wysokości 1,6 mln zł. Choć w 2014 roku placówka zanotowała 2 mln złotych straty, urzędnicy przekonują, że gdyby nie ten ruch, szpital przestałby istnieć. Aby poprawić kondycję finansową ?wojskowego?, w 2015 roku zdecydowano o jego przekształceniu w miejską spółkę. W wyniku tych zmian Miasto posiada w niej 100% udziałów.

Przy okazji warto wspomnieć, że pacjent, który otrzymał skierowanie na zabieg chirurgiczny ma prawo skorzystać z usług placówek na terenie całego województwa (w pobliżu Gliwic to m.in. Knurów i Pyskowice).

A gdzie z dziećmi do chirurga?

Klinika Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu
ul. 3-go Maja 13-15, Zabrze

Oddział Chirurgii Dzieci w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu
ul. Stefana Batorego 15, Bytom

Oddział Chirurgii Dziecięcej przy Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii
ul. Truchana 7, Chorzów

Oddział Chirurgii i Urologii oraz Oddział Chirurgii Ortopedycznej przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym nr 6
ul. Medyków 16, Katowice

Oddział Chirurgii Dziecięcej przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku
ul. Energetyków 46, Rybnik

Żaneta Mrozek – Siewierska