Najpierw oddech wstrzymali archeolodzy, bo akurat takiego odkrycia w Gliwicach nikt się nie spodziewał. Na budowie DTŚ-ki znaleziono bowiem cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej, z wczesnego okresu epoki brązu.
Z tego samego powodu dech w piersiach zaparło budowniczym trasy, bo niespodziewane wykopaliska mogły wpłynąć na tempo robót.
Szefowie spółki uspokajają jednak, że budowa będzie przebiegała zgodnie z planem.
Podczas prac odkryto pięć szkieletów oraz fragmenty glinianych naczyń. Charakterystyka ceramiki wskazuje na pozostałości kultury łużyckiej. Zdziwienie archeologów jest jednak o tyle uzasadnione, że wcześniej stały tam budynki powstałe na początku XX wieku, które w ramach przygotowań do budowy drogi zostały zburzone.
– Nie jest wykluczone, że natrafimy na większą ilość miejsc pochówku. Być może w pobliżu cmentarzyska była nawet osada – przypuszcza dr Jacek Pierzak, archeolog Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dodając, że ma nadzieję, iż uda się ją odnaleźć.
Prace inwestorskie zostały póki co wstrzymane.
– Dalsze postępowanie w tej sprawie będzie zależało od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na którą w tej chwili oczekujemy – mówi Danuta Żak, rzecznik prasowy Drogowej Trasy Średnicowej, zapewniając jednocześnie, że samego procesu realizacji inwestycji, na pewno to nie zakłóci.
– Zakładany termin rozpoczęcia robót budowlanych w tym rejonie, to czwarty kwartał 2012 roku, a zakończenie przewidziane jest na koniec 2014 roku. Nie widzimy więc zagrożenia dla planowanego terminu jej ukończenia – zaznacza Danuta Żak.
Długość trasy głównej gliwickiego odcinka DTŚ-ki od granicy Zabrza i Gliwic do DK-88 wyniesie 8,12 km. Szacunkowy koszt jej budowy to około 830 mln zł (kwota brutto – red.).
– Wartość ta może ulec zmianie po opracowaniu dokumentacji projektowej i studium wykonalności – zapowiadają władze spółki.
Marcin Król