W kinie AMOK odbędzie się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego AMATOR, podczas którego zaprezentowany zostanie klasyk nad klasykami – na wielkim ekranie rozbłyśnie nieśmiertelna “Casablanca” (1942) w reżyserii Michaela Curtiza. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 13 lutego.
DKF Amator jest autorskim projektem filmoznawcy Michała Bednarczyka, organizowanym we współpracy KINO AMOK z Fundacja Pracownie. Pierwsze spotkanie odbyło się w styczniu. Przebiega według planu: prelekcja – film – dyskusja z udziałem widzów.
– Tegoroczne spotkania rozpoczęliśmy od szczególnego filmu, który był inspiracją dla nazwy naszego DKFu – a więc od “Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego. Kolejną symboliczną pozycją w repertuarze DKFu będzie jedno z najbardziej ikonicznych dzieł światowego kina. Najsłynniejszy melodramat wszech czasów wyświetlimy w przeddzień Walentynek – zapowiadają organizatorzy.
Prelekcję wygłosi i dyskusję po seansie poprowadzi koordynator DKFu Michał Bednarczyk – filmoznawca, wykładowca na Wydziale Humanistycznym UŚ, opiekun Koła Naukowego Filmoznawców UŚ „Kinotok”, koordynator Klubu Filmowego Ambasada, autor książki „Persona deformata”
– czytamy dalej w zapowiedzi spotkania.
Drugie spotkanie DKF Amator – 2. DKF Amator / „Casablanca” (1942, M. Curtiz) / odbędzie się w Kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) w czwartek, 13 lutego, o godzinie 18:30. Film zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo.
Bilety na wydarzenie można nabyć na stronie kina AMOK.
O czym jest “Casablanka”
To jeden z najbardziej znanych filmów w historii, przez wiele osób uważany za kultowy. Miejscem akcji jest okupowana przez Niemców i francuskich kolaborantów Casablanca podczas II Wojny Światowej. W klubie Ricka Blaine’a – cynicznego Amerykanina, pojawia się jego dawna miłość Ilsa wraz z mężem, działaczem czeskiego ruchu oporu. Dawne uczucia odżywają.
Mroczne tajemnice i klimat wojennej okupacji stanowi tło do opowieści o głębokiej miłości i trudnych wyborach życiowych. Film pamiętny jest z niezwykłych kreacji Bogarta i Bergman a także wielu scen: piosenki „As Time Goes By…”, pożegnania na zamglonym lotnisku i często cytowanej kwestii: „To może być początek pięknej przyjaźni”. Nagrody: 3 Oscary (Najlepszy film, reżyseria i scenariusz).
(żms)/mat. organizatora
fot. mat. organizatora