Ogródki gastronomiczne na starówce będą wyglądać lepiej. To koniec foliowej prowizorki

Letnie ogródki gastronomiczne wkrótce rozpoczną działanie, niedawno pojawiło się zarządzenie dot. ich funkcjonowania. Wskazano w nim m.in. jak konstrukcje te powinny wyglądać i wymieniono pożądane oraz niepożądane praktyki przy aranżacji ogródków. Zobowiązano też przedsiębiorców do uszanowania porządku i ciszy nocnej.

 
Sezon na ogródki gastronomiczne przy lokalach na gliwickiej starówce wystartuje 1 kwietnia, a potrwa do końca października. Miasto wydało w marcu wytyczne określające ich konstrukcję, a także inne elementy urządzenia i zasady prowadzenia działalności. Szczegółowy opis opracowano w oparciu o zalecenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (ŚKWZ). Obszar objęty regulacjami zawarty jest między ulicami Górnych i Dolnych Wałów.

Niedawno Zarząd Dróg Miejskich wydał komunikat, w którym doprecyzowuje te przepisy.

Jasne odcienie parasoli lub markiz, ogrodzenia lekkiej konstrukcji, ażurowe, w stonowanej kolorystyce. Podesty drewniane, wyłącznie w ciemnym odcieniu – takie zmiany nastąpią w estetyce zewnętrznych kawiarenek na Rynku i okolicach Starówki już od najbliższego sezonu

– przekazuje rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich, Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Nie będzie możliwości ustawiania konstrukcji w postaci całorocznych pawilonów, namiotów, czy wykorzystywania foliowych materiałów. Kawiarenki mają mieć lekką, pastelową formę. Każdy z restauratorów, który chce ustawić swoją gastronomię na obszarze Starówki musi dostosować się do wytycznych.

Pierwsze informacje o zmianach w zakresie estetyki kawiarenek sezonowych zostały przekazane wstępnie – we wrześniu 2020 r. W lutym 2021 r. były to już konkretne wytyczne. Pierwotnie ich wprowadzenie planowane było jeszcze w tym samym roku, jednak ze względu na trudną sytuację gliwickich restauratorów związaną z pandemią, ZDM wystąpił do konserwatora z prośbą o czasowe odstąpienie od wprowadzenia zmian w aranżacji kawiarenek – informuje Stiborska.

Mimo tego, przeważająca część kawiarenek, które powstawały od 2020 roku spełnia już nowe wytyczne. Naruszenie zaleceń wskazanych konserwatora może skutkować cofnięciem wydanego przez niego pozwolenia, a w konsekwencji także cofnięciem zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wydanego przez ZDM.

ŚKWZ ma możliwość przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli w celu weryfikacji wywiązania się przez restauratorów z obowiązujących zaleceń

– uprzedza rzeczniczka ZDM.

We wspomnianym zarządzeniu zawarto zestawienie charakterystycznych niepożądanych i pozytywnych praktyk przy aranżacji ogródków gastronomicznych. Wśród tych pierwszych wymieniono m.in. grodzenie masywnymi płotami, tworzącymi pełne nieprzeźroczyste przesłony, używanie elementów wyposażenia, którym brak spójności stylistycznej, kolorystycznej i materiałowej; wychodzenie z elementami wyposażenia poza zadany obrys ogródka, a także wprowadzanie zbyt wielu elementów identyfikacji wizualnej i reklam, przytłaczających skalą i kolorystyką.

Wskazano tam także pozytywne praktyki, do których zaliczono ograniczanie ogrodów gastronomicznych do aranżacji w postaci prostych krzeseł i stolików, w miejscach nasłonecznionych – zadaszonych markizą lub parasolem, grodzenie przestrzeni ogródka przy jednoczesnym niestosowaniu pełnych przegród pionowych; ograniczenie liczby reklam, tzw. „potykaczy” i tablic menu w obrębie ogródka, minimalistyczne projekty identyfikacji wizualnej oraz tworzenie kompozycji zieleni w obrębie ogródka.

Nocny hałas zostanie uregulowany?

W wytycznych dotyczących elementów składowych ogródków, zawarto punkty, które zapewne dosyć istotne będą dla mieszkańców gliwickiej starówki – chodzi o hałas generowany przez klientów lokali w tej części miasta. W ubiegłym roku rada dzielnicy Śródmieście wnioskowała do prezydenta Gliwic o rozwiązanie tego problemu, na przykład przez zobowiązanie podmiotów prowadzących tam działalność do ograniczenia jej do wnętrza restauracji czy pubu po północy. Klienci tego rodzaju przybytków niejednokrotnie naruszają ciszę nocną i nie pozwalają na normalny odpoczynek stałym lokatorom. Pod pismem podpisało się wówczas blisko 300 mieszkańców centrum.

Teraz w „Zasadach organizacji ogródków” zawarto zapisy dotyczące utrzymania norm hałasu w godzinach nocnych (od 22:00 do 6:00), a także zakazu zakłócania spokoju, porządku społecznego i spoczynku nocnego.

Ustalono też konsekwencje, o ile powyższe zastrzeżenia nie zostaną dotrzymane.

Zakłócanie spokoju, porządku społecznego oraz spoczynku nocnego poprzez funkcjonowanie ogródka, stanowić będzie podstawę do uchylenia decyzji o zezwoleniu na zajęcie pasa drogowego, o której mowa w § 3, zgodnie z zapisami art. 162 KPA – zawarto pod koniec dokumentu.

Przekonamy się, czy zapisy te doprowadzą do ucywilizowania życia mieszkańców starówki – być może pomogłaby temu surowa egzekucja w/w regulacji. Praktyka pokaże, jak miasto i jego służby podejdą do zarządzonych przez siebie przepisów.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl, M. Baranowski/UM Gliwice