Nowy właściciel Opla, francuski koncern PSA, deklaruje utrzymanie wszystkich miejsc pracy – potwierdza Śląsko-Dąbrowska Solidarność na łamach swojego portalu
Europejska część koncernu General Motors została przejęta przez francuski PSA, właściciela marek Citroen i Peugeot, o czym informowano na początku marca. Transakcja o wartości 2,2 mld euro dotyczy 12 zakładów produkcyjnych zatrudniających łącznie ok. 40 tys osób. Nowy właściciel zadeklarował utrzymanie miejsc pracy w tych fabrykach.
Umowa dotycząca sprzedaży firmy Opel koncernowi PSA zawiera zapisy dotyczące uznania przez nowego właściciela wszystkich obowiązujących porozumień ze stroną społeczną
– poinformowała Europejska Rada Zakładowa Opel/Vauxhall zrzeszająca przedstawicieli związków zawodowych z europejskich fabryk koncernu.
Europejska Rada Zakładowa Opel/Vauxhall, w której zasiadają m.in. przedstawiciele gliwickiej fabryki Opla, wydała komunikat w sprawie fuzji.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zawarto w nim informację, że stronie społecznej udało się przeforsować, aby podstawowe żądania związków zawodowych zostały uwzględnione w umowie pomiędzy GM i PSA.[/perfectpullquote]– W celu zagwarantowania możliwie najwyższego poziomu niezależności marek i firmy, udało nam się osiągnąć to, że wszystkie podmioty tworzące Opel/Vauxhall i będące podstawą transakcji, będą wciągnięte w ramy jednego podmiotu Opel/Vauxhall – podkreśla cytowany w oświadczeniu Wolfgang Schäfer-Klug, przewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall.
Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w General Motors Manufacturing Poland, uważa że w umowie dotyczącej przejęcia Opla przez PSA znalazły się gwarancje poszanowania przez nowego właściciela wszystkich obowiązujących umów i porozumień zbiorowych.
– Pracownicy Opel/Vauxhall w każdej lokalizacji, w tym w naszym zakładzie w Gliwicach, oczekują pewnych i bezpiecznych miejsc pracy oraz stabilnego, systematycznego rozwoju swoich zakładów – dodaje przewodniczący.
General Motors Manufacturing Poland zatrudnia blisko 4,1 tysiąca osób. Na terenie kraju GM posiada trzy zakłady: fabrykę samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach i Centrum Usług Wspólnych w Tychach.
(żms)/www.solidarnosckatowice.pl