Operacje robotyczne na oddziale ortopedii gliwickiego szpitala. „System jest bardziej precyzyjny”

Gliwiccy ortopedzi, jako jedni z nielicznych w Polsce, wprowadzili na stałe do praktyki operacyjnej system robotyczny ułatwiający przeprowadzanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Celem zabiegu jest przywrócenie funkcjonalności stawu utraconej w wyniku zmian zwyrodnieniowych lub na skutek urazu.

 
Za nami dwadzieścia takich zabiegów i możemy już potwierdzić, że efekty leczenia u pacjentów są bardzo dobre: uzyskujemy optymalny balans więzadłowy, a wyniki kliniczne: zakres ruchomości, bolesność, wydolność po zakończonej rehabilitacji są obiecujące. Pacjent zdecydowanie szybciej ma szansę na powrót do pełni sił i aktywności fizycznej – wyjaśnia dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

W porównaniu do systemów manualnych, system robotyczny w operacjach endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest bardziej precyzyjny, a zabieg planowany jest z uwzględnieniem balansu więzadłowego, co jest podstawową korzyścią dla pacjentów

– podkreśla dr Baryluk. – Z kolei dla lekarzy system robotyczny stanowi wyzwanie bo sam zabieg jest nieco dłuższy, ale rezultaty, które są lepsze niż w przypadku zabiegów klasycznych, dodatkowo motywują nas do działania.

Do przeprowadzania operacji z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej gliwiccy ortopedzi przygotowywali się od dwóch lat. To jest ogromna praca zespołowa, bo bez tego o wdrażaniu innowacji nie ma mowy. – Nie było naszym celem przeprowadzenie jednego czy kilku pokazowych zabiegów, ale właśnie wprowadzenie takiego rozwiązania do codziennego zastosowania na bloku operacyjnym. To jest największy sukces – podsumowuje szef gliwickiej ortopedii.

(żms)/mat. SM4

1 Komentarz
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze