W święto Trzech Króli w Gliwicach tradycyjnie organizowany jest Orszak, składający się z trzech grup, które wyruszają z różnych lokalizacji. W tym roku ze względu na epidemię zaplanowano to w zmienionej formie – „pochód” przejedzie samochodami.
W 2021 roku, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, zrezygnowano z tego wydarzenia. Tym razem odbędzie się, jednak inaczej niż to zwykle bywało…
Tegoroczny orszak będzie podzielony na trzy strumienie, które równocześnie, o godzinie 14:00 wyruszą z trzech różnych miejsc, aby połączyć się w jedną wielobarwną grupę na parkingu przy hali widowiskowej „Arena”. Każda z grup będzie poprowadzona przez jednego króla, jadącego na koniu.
Dla każdej z nich przewidziano również jeden dominujący kolor: czerwony, żółty i niebieski:
- grupa niebieska – wyruszy z parkingu przy tężni solankowej przy ul. Chorzowskiej a następnie ulicami: Zabrską, Hutniczą, Franciszkańską, Robotniczą, Johna Baildona i Akademicką do parkingu przy Arenie Gliwice;
- grupa żółta – wyruszy z parkingu Biedronki przy ul. Kozielskiej 33 (przy kościele Wniebowzięcia NMP), ulicami: Styczyńskiego, Kościuszki, Nowy Świat, Łużycką i Kujawską do parkingu przy Arenie Gliwice;
- grupa czerwona – wyruszy z parkingu przy nieczynnym Tesco przy ul. Wielickiej (teraz jest tam ALDI), ulicami: Odrowążów, Reymonta, Sikorskiego i Kujawską do parkingu przy Arenie Gliwice.
„Orszak” w Zabrzu i Gliwicach będzie relacjonowany na żywo przez radio (na parkingu przy „Arenie” nie będzie potrzeby wysiadania z samochodu) – Gliwice: radio CCM (93,4 FM). Zaplanowano rozmowy z gośćmi, wspólne kolędowanie oraz m.in. konkurs na najlepiej przystrojone auto. Początek specjalnej audycji przewidziano o godzinie 13:00.
Uczestnicy orszaku proszeni są o posiadanie elementu ubioru w podanym kolorze, w zależności od grupy, do której dołączy. Kulminacyjnym momentem Orszaku będzie oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, na parkingu przy hali „Arena” (ul. Akademicka 50).
Skąd się wzięła tradycja Orszaku?
Historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja. W 2009 i 2010 roku Orszaki odbyły się tylko w Warszawie i w Toruniu. w 2011 roku w 24 miastach, a po wprowadzeniu dnia wolnego 6 stycznia, aż w 92. W 2018 roku na mapie Orszaku znalazły się 644 miejscowości.
Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga.
Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie zgromadzonych ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
Przejście Orszaku Trzech Króli zawsze jest sporą atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski.
(żms/mf)
fot. 24gliwice.pl