Opublikowany w niedzielę wywiad 24gliwice z Adamem Neumannem, byłym wiceprezydentem, obecnie kandydatem na prezydenta Gliwic, wywołuje kolejne reakcje. Do naszej redakcji wpłynęło pismo OSOM Gliwice.
Wcześniej w sprawie wypowiedzi A. Neumanna, oświadczenie wydała Katarzyna Kuczyńska-Budka, zaprzeczając słowom byłego wiceprezydenta o rzekomej ofercie wsparcia w zamian za wiceprezydenturę. Tematem zainteresowała się m.in. TVP Info (link) czy prawicowy portal Niezależna (link).
Tym razem wywołane do tablicy poczuły się osoby związane z Ośrodkiem Studiów o Mieście.
Do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie stowarzyszenia OSOM, podpisane przez Pawła Harlendera, w sprawie wypowiedzi Adama Neumanna o „przymuszeniu” poprzednich władz miasta przez działaczy miejskich do stworzenia tzw. woonerfu na ul. Siemińskiego. Z pisma wynika, że OSOM od początku zwracał uwagę na to, że wybór tej ulicy na woonerf był błędem.
„W wywiadzie “Ostatnie 26 lat to niesłychanie dobrze wykonana praca dla miasta” Adam Neumann odnosi się do wprowadzonego w roku ubiegłym rozwiązania na ulicy Siemińskiego: “– Zrobiłbym taki woonerf na pl. Inwalidów, a nie na ul. Siemińskiego, która jest poza ścisłą starówką. Trochę zostaliśmy przymuszeni przez architektów, działaczy miejskich do tego pomysłu. Mam do tego stosunek negatywny.”
Określenie „działaczy miejskich” może wprowadzać odbiorców w błąd gdyż jako jedyna aktywna organizacja społeczna zajmująca się szeroko pojętymi sprawami miasta w tym Żywą Ulicą jesteśmy kojarzeni z licznymi działaniami na rzecz przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców w tym idei uspokajania ruchu. Chcemy również podkreślić, że projekt „Śląskiego Woonerfu” nie był powiązany z naszym stowarzyszeniem.
Odnośnie samej ulicy Siemińskiego i wdrażania rzeczonego rozwiązania OSOM Gliwice od początku zajmował niezmienne stanowisko: wybór ulicy Siemińskiego na “woonerf” był błędem, a wdrożone rozwiązanie nie jest modelowym chociażby ze względu na brak esowania jezdni. Wespół z innymi organizacjami kierowaliśmy pisma do Prezydenta i Zarządu Dróg Miejskich stwierdzając: Ulica Siemińskiego nie nadaje się na woonerf ze względu na zbyt duży ruch samochodowy, rekomendując tym samym liczne zmiany np. “właściwym rozwiązaniem jest usunięcie samochodowego ruchu tranzytowego.”
Zobacz: wniosek OSOM z 15 maja 2019 roku, skierowany do prezydenta Zygmunta Frankiewicza