275 osób z gliwickiej fabryki Opla i 25 zatrudnionych w tyskim zakładzie Opel Manufacturing Poland ma objąć kolejna tura programu dobrowolnych odejść (POD). Zgłoszenia chętnych będą przyjmowane od 23 kwietnia do 11 maja.
Jak podkreśla Mariusz Król, szef Solidarności w Opel Manufacturing Poland w Gliwicach, zasady korzystania z PDO są określone w regulaminie, którego zapisy były przedmiotem uzgodnień pomiędzy pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi.
– Pracownikom, którzy zdecydują się na dobrowolne odejście z fabryki w pierwszym tygodniu przyjmowania zgłoszeń do II tury PDO, będzie przysługiwać odprawa wynosząca maksymalnie 21 miesięcznych wynagrodzeń – informuje przewodniczący.
Tym, którzy decyzję podejmą później, przysługiwać będzie maksymalnie 20 miesięcznych pensji
– dodaje.
Mariusz Król spodziewa się, że podobnie jak podczas I tury PDO, z propozycji dobrowolnych odejść w zamian za odprawę będą korzystać przede wszystkim pracownicy starsi stażem.
– Ich wynagrodzenia są wyższe niż u młodych pracowników, a co za tym idzie wysokość odpraw jest bardziej zachęcająca do skorzystania z programu niż w przypadku młodych pracowników z krótkim stażem – wyjaśnia Król. Dodaje, że choć w jego ocenie zasady korzystania z PDO są dość dobrze oceniane i przez związek, i przez beneficjentów programu, to jednak fakt kolejnej redukcji zatrudnienia w polskich zakładach Opla jest niedobrą wiadomością.
– Mamy jednak nadzieję, że to już koniec redukcji w naszej fabryce. Liczymy, że otrzymamy do produkcji nowy model, który będzie się dobrze sprzedawał, a w ślad za tym można będzie ponownie zwiększać zatrudnienie – dodaje przewodniczący.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Z pierwszej tury PDO, która była prowadzona na początku tego roku, skorzystało 190 pracowników. To nie jedyna w ostatnich miesiącach redukcja zatrudnienia w gliwickim zakładzie. [/perfectpullquote]W zeszłym roku po przerwie wakacyjnej zakład zrezygnował z usług pracowników zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Nie przedłużono też umów osobom zatrudnionym na czas określony. Pod koniec lutego 250 pracowników z Gliwic zostało oddelegowanych do pracy w fabryce Opla w Ruesselsheim w Niemczech. Od lutego fabryka w Gliwicach pracuje na dwie, a nie na trzy zmiany jak dotychczas.
Pierwsza tura PDO nie objęła fabryki silników w Tychach, druga tak. – Zasady są takie same jak w gliwickiej fabryce, ale skala zdecydowanie mniejsza. Zakład w Tychach jest w innej sytuacji niż zakład w Gliwicach, na początku przyszłego roku w fabryce ma ruszyć produkcja silników 1.2 Pure Tech.
Fabryka w Gliwicach zatrudnia obecnie niespełna 3500 pracowników, z kolei fabryka w Tychach 400 osób, jednak z powodu remontu i prac modernizacyjnych bezpośrednio w zakładzie pracuje około 100 osób, pozostali są oddelegowani do pracy w Gliwicach i w innych zakładach koncernu.
W ubiegłym roku Opel został przejęty przez francuską grupę PSA, właściciela marek Citroen i Peugeot. Nowy właściciel zapowiedział utrzymanie produkcji we wszystkich europejskich zakładach Opla i zagwarantował, że w najbliższym czasie nie przewiduje w nich przymusowych zwolnień pracowników.
(żms)/(pod, kar)/solidarnosckatowice.pl