Oszukiwali dla dobra Domu. Wśród poszkodowanych m.in. niemieckie MSZ

Przekręty w Domu Współpracy-Polsko Niemieckiej. W latach 2005-08 jedna z ówczesnych pracownic miała fałszować rachunki i faktury na łączną kwotę ponad 61 tys. zł. Jak zeznała, robiła to na polecenie ówczesnego kierownictwa organizacji.

Katarzyna S. pracowała w tzw. „Hausie” na stanowisku menadżera projektów. Środki z podrabianych dokumentów rozliczających niektóre projekty, miały być wykorzystywane na pozostałe cele placówki.

– Ta osoba pracowała w DWPN w latach 2005-2008 i była zaangażowana w 31 projektów. Pokrzywdzone są organizacje i instytucje, które finansowo wspierały DWPN dotacjami czy darowiznami – informuje nas Piotr Żak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Po zarzutach postawionych byłej pracownicy DWPN, kobieta przyznała się do fałszerstw, twierdząc, że były one efektem poleceń jej zwierzchników. Z ustaleń śledczych wynika, że najprawdopodobniej podejrzana fizycznie nie przywłaszczała sobie pieniędzy. Korzyści z lewych faktur miał czerpać DWPN, którego sytuacja finansowa w tym okresie była dramatyczna. Wśród oszukanych podmiotów wymienia się niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Instytut Goethego.

Co ciekawe, czas występowania nieprawidłowości, przynajmniej częściowo pokrywał się w czasie z szefowaniem DWPN obecnego wiceprezydenta Gliwic Krystiana Tomali, który odszedł z placówki w 2006 roku, by objąć stery w gliwickim Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych. Po nim kierowanie Domem powierzono posłowi Mniejszości Niemieckiej Ryszardowi Galli.

– Na pewno będziemy bliżej przyglądać się ówczesnym władzom organizacji – zapowiada rzecznik prokuratury.

Jak udało nam się dowiedzieć, fałszerstwa opiewały na kwotę ponad 61 tysięcy złotych. Choć Katarzynie S. teoretycznie grozi kara aż do 8 lat pozbawienia wolności, to z uwagi na współpracę z wymiarem sprawiedliwości, najprawdopodobniej skończy się na wyroku w zawieszeniu lub grzywnie. Śledztwo wciąż trwa i pod lupę będą brane osoby wymienione w zeznaniach przez Katarzynę S.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (niem. Haus der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit) powołano do życia w 1998 roku jako zrzeszenie, utrzymywane m.in. przez przedstawicieli mniejszości niemieckiej w Polsce. Od 2009 roku główna siedziba organizacji znajduje się w kompleksie Nowe Gliwice przy ulicy Bojkowskiej. Wcześniej placówka funkcjonowała w zabytkowej Willi Neumanna przy ul. Rybnickiej. Dodatkowe biuro DWPN działa w Opolu.

(mppp)