W Palmiarni zakończyła się przerwa technologiczna. W ciągu miesiąca przeprowadzono tam szereg ważnych prac. Obiekt został otwarty dla odwiedzających w środę.
Pawilon roślin użytkowych od strony Parku Chopina zyskał nową elewację, a szklane panele z „Vitrolitu” zostały tu zastąpione ścianami z poliwęglanu komorowego. Zmodernizowano też 4 łączniki pawilonu i zamontowano nowe okna, a także aluminiowe drzwi i elementy infrastruktury technicznej.

Zmodernizowany fragment elewacji
Wykonano też prace ogrodnicze obejmujące m.in. przycinki największych roślin wykonywane metodą alpinistyczną.
– Był to duży i ważny remont. Cieszymy się, że przebiegł pomyślnie, a Palmiarnia znów jest dostępna dla gliwiczan i licznych gości spoza miasta
– mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
Na razie zmodernizowano elewację tylko na jednym z pawilonów od strony parku.

Elewacja od strony DTŚ na razie nie była modernizowana
Gliwicka Palmiarnia powstała w XIX wieku i jest trzecim co do wielkości tego rodzaju obiektem w Polsce. Każdego roku tę oazę zieleni odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Nic dziwnego – zgromadzono tam ponad 6 tys. okazów flory i fauny z całego świata, m.in. rośliny cytrusowe i przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz palmy i kaktusy pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk. Można też podziwiać egzotyczne ryby m.in. z Azji, Afryki czy dorzecza Amazonki.
Palmiarnia jest dostępna dla odwiedzających od wtorku do piątku w godz. od 9.00 do 18.00, a w soboty i niedziele w godz. od 10.00 do 18.00. Bilet normalny w cenie 10 zł lub ulgowy w cenie 6 zł można nabyć w kasie.
(żms)/UM(mf)
fot. 24gliwice