Pogoda nie dopisała, ale nie przeszkodziła mieszkańcom w układaniu gigantycznego fraktala.
Tzw. dywan Sierpińskiego pokrył część Placu Krakowskiego. W składaniu wzoru z powtarzalnych, papierowych elementów, mógł wziąć udział każdy, kto zgłosił się w środowe popołudnie na miejsce akcji.
– Mimo deszczu, to będzie największy fraktal, największy dywan Sierpińskiego na świecie. Zgłosiliśmy tę sprawę do księgi Guinessa, zobaczymy czy informacja o tym fraktalu ukaże się w księdze – mówi prof. Marek Berezowski z Politechniki Śląskiej.
[flashvideo file=”http://24gliwice.pl/tv/20120314_fraktal.flv” /]Realizacja: Katarzyna Klimek, Łukasz GawinCo to jest fraktal?
Fraktal (łac. fractus ? połamany) to figura geometryczna o bardzo skomplikowanym kształcie, która wykazuje cechy nieskończonego samopodobieństwa. Oznacza to, że jeśli powiększymy jej dowolnie mały fragment, będzie on identyczny lub podobny do całej figury. Pojęcie fraktala wprowadzone zostało przez Benoita Mandelbrota w 1975 roku, matematyka polskiego pochodzenia, uważanego za ojca geometrii fraktalnej. Figury fraktalne znane były jednak znacznie wcześniej.
Patronat nad wydarzeniem objęły dwa wydziały Politechniki Śląskiej ? Mechaniczny-Technologiczny oraz Matematyki Stosowanej.