Rusza wyborczy wyścig do parlamentu. W okręgu gliwickim do wzięcia jest 9 mandatów. Powalczy o nie kilkanaście osób z Gliwic, w tym obecni posłowie i radni.
Swoje listy wyborcze najszybciej zaprezentowała Platforma Obywatelska. W okręgu 29 (Gliwice, Zabrze, Bytom, powiat gliwicki i tarnogórski) niekwestionowanym liderem jest Borys Budka. Oprócz obecnego ministra sprawiedliwości, pozostali gliwiczanie skazani są raczej na rolę statystów. Za Budką najwyższe miejsca zarezerwowane zostały dla lokalnych liderów: Krystyny Szumilas z Knurowa, Jacka Brzezinki z Bytomia i Tomasza Głogowskiego z Tarnowskich Gór. „Piątka” przypadła byłej gliwickiej radnej Joannie Karwecie, która nie przebrnęła zeszłorocznej rywalizacji o Radę Miasta. Podobnie zresztą jak związany z młodzieżówką PO Marek Wiaderny (siódmy na liście). Ciekawostką na liście PO jest nazwisko Marcina Kuczkowskiego (15 miejsce), rzecznika gliwickiej Straży Miejskiej.
Przypomnijmy, że na start w wyborach nie zdecydowali się dotychczasowi wieloletni posłowie z Gliwic – Andrzej Gałażewski i Jan Kaźmierczak. Platforma, która od lat w Gliwicach zgarnia wynik lepszy niż w skali kraju, na pewno będzie walczyć o mandat senatorski. W jednomandatowej ordynacji do senatu zwycięzca bierze wszystko, a PO wierzy, że będzie to Zbigniew Wygoda – były przewodniczący Rady Miasta i kontrkandydat Zygmunta Frankiewicza w wyborach samorządowych z 2010 roku. Obecna senator z okręgu gliwickiego, Maria Pańczyk-Pozdziej tym razem wystartuje z Zabrza.
Wiele wskazuje na to, że wybory przyniosą pierwszy od 2005 roku poważny partyjny sukces Prawa i Sprawiedliwości. Najgorętsze, pierwsze miejsca na liście przypadły dwóm obecnym posłom: Wojciechowi Szaramie z Bytomia i Piotrowi Pyzikowi z Gliwic. Na liście PiS znalazł się gliwicki radny Jarosław Gonciarz (szóste miejsce). Wbrew wcześniejszym przewidywaniom zabraknie radnego Zdzisława Goliszewskiego, który ponoć w ostatniej chwili wycofał się z kandydowania. Gliwice na trzynastym miejscu reprezentować będzie też nauczycielka Elżbieta Kogowska-Piasecka. O mandat senatorski powalczy zajmujący się tematyką górniczą, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej Krystian Probierz.
Spore przetasowania na lewicy. Po regionalnych konsultacjach z jedynką na liście wyszedł Marek Widuch, ale „góra” na lidera listy mianowała Tomasza Kalitę z Bytomia. Widuch ostatecznie nie zdecydował się na start w wyborach. O Wiejską powalczy za to obecny radny Bernard Fic (piąte miejsce). Z Gliwic na liście Zjednoczonej Lewicy jest też Agata Szczerska i Iwona Tworek-Ernst. Nie ma za to Marka Stolarskiego – obecnego posła, który cztery lata temu niespodziewanie zdobył mandat z listy Ruchu Palikota.
Duże zmiany względem pierwszych spekulacji zaszły na liście Ruchu Kukiza. Toczoną od kilku miesięcy walkę o wyborcze miejsca, rozstrzygnęły decyzje Dominika Kolorza. Jeśli wierzyć doniesieniom medialnym, to właśnie ten blisko związany z Kukizem działacz związkowy miał decydujący wpływ na ostateczny kształt list komitetu wyborczego Kukiz’15. Liderem w okręgu gliwickim został prezes zarządu firmy HH Poland Paweł Kobyliński (syn Krzysztofa, znanego muzyka jazzowego).
Gliwice mają też swojego lidera na liście Nowoczesnej Ryszarda Petru. Z „jedynką” startuje ekonomistka Marta Golbik. „Dwójka” przypadła radcy prawnemu Miłoszowi Wolańskiemu. Co ciekawe, na liście ugrupowania, które poparł niedawno Zygmunt Frankiewicz, znajduje się była wiceprezydent Gliwic Renata Caban (piąte miejsce). Z Gliwic na liście widnieją też nazwiska Zdzisławy Waniek, Przemysława Szczukiewicza, Szczepana Sośniaka i Grzegorza Walburga.
Listę PSL w okręgu otwiera Andrzej Pilot z Tarnowskich Gór, a wśród osób związanych z Gliwicami możemy znaleźć m.in. Katarzynę Stefańską-Sacher, pielęgniarkę Ewę Molka, byłego prezesa Piasta Gliwice Józefa Drabickiego i Danutę Wolny.
Gliwiczanie znaleźli się też na „jedynkach” Partii Razem (Łukasz Moll) i Partii KORWiN (Mariusz Pruszko).
Szczegółowe listy komitetów publikowane są na bieżąco na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.
Michał Szewczyk
grafika: Tomasz Królik (24gliwice.pl)