Peptydy miedziowe – dlaczego stały się modne w pielęgnacji?

Peptydy miedziowe w ostatnich latach stały się niezwykle modnym i jednym z najgorętszych tematów w kontekście pielęgnacji cery. Popularność tych składników nie jest przypadkowa, ponieważ liczne badania naukowe oraz pozytywne opinie użytkowników potwierdzają ich skuteczność w poprawie kondycji skóry. Czym są peptydy określane miedziowymi? Jak działają, jakie korzyści niosą dla cery i komu szczególnie są rekomendowane? Odpowiedzi znajdziecie w trakcie lektury poniższego artykułu.

 

Budowa i mechanizm działania peptydów miedziowych

Peptyd miedziowy to związek chemiczny składający się z jonów miedzi oraz aminokwasów, które stanowią podstawowy budulec białek. Najbardziej znanym i szeroko badanym peptydem miedziowym jest GHK-Cu składający się z aminokwasów takich jak glicyna, histydyna oraz lizyna. 

Najważniejszy mechanizm działania peptydów miedziowych polega na pobudzaniu procesów naprawczych zachodzących w skórze oraz wspomaganiu syntezy kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. Miedź, jako kluczowy składnik tych peptydów, odgrywa ważną rolę w wielu procesach biochemicznych zachodzących w skórze, m.in. w prawidłowej produkcji budulcowych białek skóry czy melaniny. 

Dodatkowo, serum z peptydami często wykazuje również dobroczynne działanie antyoksydacyjne, chroniąc komórki skóry przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Będzie to również świetny wybór dla skór borykających się ze zmianami trądzikowymi czy podrażnieniem, gdyż miedź ma silne właściwości przeciwzapalne i wspomagające gojenie skóry.

Dla kogo rekomendowane są kosmetyki peptydami miedziowymi?

Najczęstsza forma kosmetyku opierająca swoje działanie na peptydach miedziowych to serum peptydowe. Ten typ produktu kosmetycznego zazwyczaj posiada dość lekką i szybko wchłaniającą się konsystencję, dlatego jak najbardziej może sprawdzić się w pielęgnacji każdego typu skóry, w tym także mieszanej, tłustej czy skłonnej do powstawania niedoskonałości.

Peptydy zawierające w budowie cząsteczkę miedzi to coraz chętniej stosowane i niezwykle wszechstronne składniki, które mogą być aplikowane przez osoby o różnych typach i potrzebach skóry, niezależnie od wieku. Szczególnie polecane są dla wszystkich:

  • obserwujących na swojej skórze oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, wiotkość i utrata jędrności skóry,
  • pragnących zadziałać profilaktycznie przeciwstarzeniowo i podtrzymywać dobrą kondycję skóry,
  • posiadających świeże rozstępy czy blizny potrądzikowe lub innego pochodzenia,
  • zmagających się ze stanami zapalnymi i podrażnieniami skóry, w tym z aktywnym trądzikiem pospolitym czy dojrzałym,
  • chcących wyrównać nierównomierny koloryt cery i zniwelować widoczność przebarwień.

Serum z peptydami to kosmetyk niezwykle uniwersalny, który z łatwością można wpleść do codziennej pielęgnacji domowej w celu jej urozmaicenia, uzupełnienia działania innych składników aktywnych, a docelowo wywołania jak najlepszych efektów widocznych na skórze.

Połączenia z innymi składnikami aktywnymi

Peptydy miedziowe – jak stosować, z czym ich nie łączyć i jak działają? Z reguły kosmetyki zawierające te substancje można aplikować na skórę zarówno w pielęgnacji porannej, jak i wieczornej. Warto natomiast zawsze kierować się w tej kwestii zaleceniami producenta. 

Składniki te w jednym produkcie kosmetycznym często chętnie łączone są z pochodnymi witaminy C, kwasem hialuronowym, niacynamidem w niższych stężeniach, a czasem również retinoidami. Takie połączenia przekładają się na zintensyfikowanie syntezy kolagenu w skórze, zwiększenie poziomu jej nawilżenia, a także sprawniejsze wyrównanie jej kolorytu czy zniwelowanie widocznych zmian zapalnych, podrażnień lub niedoskonałości.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że peptydy to składniki wrażliwe na niskie pH, w którym ulegają dezaktywacji i nie są w stanie wywoływać w skórze pożądanych efektów. Z tego względu w jednej rutynie pielęgnacyjnej nie warto łączyć na własną rękę na przykład toniku mikrozłuszczającego z kwasami oraz serum z peptydami miedziowymi.

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób połączyć w swojej pielęgnacji kilka składników aktywnych, serdecznie zapraszamy Was do sklepu internetowego Topestetic, gdzie zespół kosmetologów udziela darmowych porad przez 7 dni w tygodniu!

Peptydy posiadające w cząsteczce atom miedzi, to niezwykle wszechstronne i skuteczne składniki aktywne chętnie stosowane we współczesnej kosmetologii. Ich zdolność do stymulacji produkcji kolagenu, wspomagania procesów naprawczych, działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego sprawia, że są one idealnym wyborem dla osób z różnymi potrzebami i problemami dotyczącymi skóry. Dzięki coraz szerszej gamie produktów kosmetycznych zawierających te składniki, każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie sposób na włączenie ich do swojej codziennej pielęgnacji domowej.

materiał partnera