Piękna willa odzyskuje dawny blask. Biura firmy WASKO w dawnym kuratorium

Dobiega końca remont neorenesansowej willi przy ulicy Barlickiego 23, w której dawniej mieściła się siedziba kuratorium.

W budynku, postawionym na początku ubiegłego stulecia, wkrótce będą się mieścić biura gliwickiej firmy WASKO S.A.

W kwietniu 2011 roku za ponad 2,1 mln zł, firma WASKO, której prezesem jest laureat „Gliwickiego Lwa” Wojciech Wajda, wykupiła stylową willę od Skarbu Państwa. Choć pierwsze prace rozpoczęły się w 2012 roku, dopiero w ostatnich tygodniach efekty remontu stały się widoczne gołym okiem.


Z zewnątrz gruntownie wyczyszczono elewację, w całości wymieniono również fugi.

Zamontowane zostało także zewnętrzne oświetlenie.

Obiekt, położony na działce o powierzchni 1248 metrów kwadratowych, chroniony jest miejscowym planem zagospodarowania – nie jest natomiast wpisany do rejestru zabytków województwa. Modernizacja elewacji konsultowana była z miejską konserwator zabytków.

Według zapowiedzi przedstawicieli inwestora, wnętrza budynku zostaną pokazane mediom na oficjalnej prezentacji obiektu.

Jak dodają, celem grupy kapitałowej WASKO było stworzenie okazałej wizytówki miasta przy wejściu do Parku Chopina.

Nie bez znaczenia, przy składaniu oferty w przetargu, jest lokalizacja willi przy Barlickiego 23 w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca firmy WASKO. Jeszcze kilka lat temu budynek był siedzibą gliwickiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, które w 2010 roku przeniosło się na ulicę Warszawską.

Jak informuje nas Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków, neorenesansowa willa przy ul. Barlickiego 23 powstała w 1905. Jej pierwszym lokatorem był Felix Hautzmann, ówczesny sędzia w Sądzie Rejonowym.

Ulica Barlickiego, dawniej Gartenstrasse, przeżywała rozkwit mniej więcej od końca XIX wieku.

W pięknych willach budowali się co majętniejsi gliwiczanie – m.in. przemysłowiec Josef Bendix Mayer, mistrz ciesielski Frantz Traufeld czy ogólnie poważany burmistrz miasta Alfred Kreidel. Na cześć tego ostatniego zmieniono nawet nazwę ulicy na Kreidelstrasse.

Warto wspomnieć, że po drugiej stronie ulicy Barlickiego, całkiem niedawno znajdowała się jeszcze bardziej okazała willa. Jej właścicielem również była firma WASKO.

Niestety, ze względu na fatalny stan techniczny budynku, konieczna była rozbiórka klasycystycznej willi.

Na niezagospodarowanym placu obecnie znajduje się „dziki” parking.

(mpp)